W Leżajsku odkryto pszczele gniazdo z ok. 680 r.
Zdjęcie poglądowe. Fot. Freepik
W okolicach Leżajska (woj. podkarpackie) kilka lat temu podczas wybierania piasku ze żwirowni wydobyto pień dębu, a następnie przewieziono go do pobliskiego tartaku. Dopiero teraz, po wyschnięciu, miał zostać pocięty na deski, a podczas tego procesu odkryto, że wewnątrz znajduje się gniazdo pszczół. Jest to o tyle interesujące, że zawierało nie tylko plastry, lecz także pozostałości po miodzie oraz truchła pszczół. Okazało się, że najprawdopodobniej pochodzi z ok. 680 roku. Teraz badają je naukowcy, natomiast sam pień można obejrzeć w muzeum Kultury Bartniczej w Augustowie.
Na szczęście właściciel tartaku jest pszczelarzem i zwrócił uwagę na to niecodzienne zjawisko. Gniazdo jest doskonale zakonserwowane, najpradoposobniej ktoś przestał używać tej barci, z czasm otwór zarósł, a następnie drzewo mogło się złamać i wpaść do rzeki (żwirownie najczęściej powstają w korytach dawnych rzek). Jak twierdzi Piotr Piłasiewicz, prezez Bractwa Bartnego, być może jest to nawet najstarsze odkryte gniazdo pszczele na świecie.
Doktor Michał Kolasa z Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie potwierdził, że z barci korzystały pszczoły środkowoeuropejskie.
Zdjęcia pnia oraz więcej informacji znajdziecie w materiale źródłowym oraz w mediach społecznościowych Bractwa Bartnego.
Źródło: https://tvn24.pl