Ucząc o pszczołach
Zdjęcie: Krzysztof Wasikowski. Terenowe Koło Pszczelarzy w Łochowie.
Wydawnictwo Pasieka wspiera Terenowe Koło Pszczelarzy w Łochowie, którego członkowie poświęcają swój wolny czas i środki na edukowanie dzieci o pszczołach (nie tylko miodnych).
Jak podkreśla Krzysztof Wasikowski, członkowie koła zaczęli edukować młodzież w myśl zasady „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” i by zwiększyć świadomość społeczeństwa o zagrożeniach, jakie grożą owadom zapylającym. Koło przygotowało dla różnych szkół i przedszkoli własnoręcznie wykonane domki dla owadów zapylających, a także ma w planach sadzić i siać rośliny miododajne na terenie placówek. We wszystkie działania będą zaangażowani młodzi ludzie.
Zdjęcie: Krzysztof Wasikowski.
W poprzednich latach, mimo obostrzeń i utrudnień związanych z pandemią, udało się organizować warsztaty ekologiczne. Pszczelarze przygotowali plan zajęć dla dzieci i młodzieży i przekazali pracownikom oświaty pomysły na zajęcia on-line, prace plastyczne, pogadanki na temat sposobu ochrony zapylaczy oraz na prace w terenie z nasadzeniami roślin miododajnych. W ten sposób udało się zorganizować zajęcia w 6 placówkach.
Ponieważ w poprzednich latach zajęcia edukacyjne o pszczołach przeprowadzono z sukcesem, szkoły poprosiły Terenowe Koło Pszczelarzy w Łochowie o zrealizowanie lekcji dla kolejnych roczników. Dlatego też TKP zwróciło się do Wydawnictwa Pasieka z prośbą o wsparcie i przekazanie materiałów edukacyjnych. Ponieważ redakcja również zdaje sobie sprawę, jak ważna jest nauka nowych pokoleń o pszczołach, postanowiliśmy przekazać dwie tablice edukacyjne na potrzeby zajęć dla dzieci.
Zdjęcie: Wydawnictwo Pasieka. Wzór tablic należy do Wydawnictwa Pasieka. Kopiowanie jest zabronione. Wszystkie prawa zastrzeżone.
W poprzednich latach zajęcia odbywały się w przedszkolu w Zielonce pod Warszawą, w Niepublicznym Przedszkolu w Pniewniku oraz w szkołach Podstawowych w Korytnicy i Górkach Grubakach.