Raport z badań dotyczących pozostałości neonikotynoidów oraz alkaloidów pirolizydynowych w miodzie
Zdjęcie: Freepik
Państwowy Instytutu Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach na swojej stronie internetowej opublikował numer specjalny Biuletynu dla doradców ODR zawierający raport z badań zrealizowanych w ramach projektu „Badanie pozostałości neonikotynoidów oraz alkaloidów pirolizydynowych w miodzie” finansowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach interwencji I.6.6 - Interwencja w sektorze pszczelarskim – wsparcie naukowo-badawcze objęte Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (umowa nr 00001.BWI03.61835.1.3.2024).
W ramach projektu przeprowadzono pilotażowe badania naukowe w kierunku oznaczania pozostałości pestycydów neonikotynoidowych oraz alkaloidów pirolizydynowych w próbach miodów pochodzących z terenu całego kraju. Wyniki badań neonikotynoidów w miodzie zbliżone są do wyników raportowanych w innych krajach europejskich, najczęściej stwierdzanymi pozostałościami są acetamipryd i tiaklopryd. Wyniki projektu potwierdzają jednak brak zagrożenia dla konsumentów.
Wyniki badań alkaloidów pirolizydynowych w miodzie będą mogły ponadto stanowić polski wkład w pulę wyników wykorzystywanych przy wyznaczaniu ewentualnych norm jakościowych dla miodów w UE oraz importowanych na europejski rynek. Pozwoli to na uwzględnienie w ewentualnym prawodawstwie UE interesów polskiego sektora pszczelarskiego.