NEWS:

Gdy głód zagląda w oczy

DSC 0183

Zdjecie: Roman Dudzik. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Wyjaśnijmy sobie, że nie chodzi o głód zagrażający pszczelarzowi i jego rodzinie. Dożyliśmy takich czasów, w których mamy raczej nadmiar żywności niż jej niedobór i niejeden pszczelarz wraz z małżonką bardziej liczy kalorie i dba o linię niż martwi się o to, czy jutro będzie miał co włożyć do garnka. Za to u naszych pszczół nigdy nic nie wiadomo, zwłaszcza w trwającym właśnie okresie zimowym.

Dylemat: czy moim pszczołom wystarczy zapasów do wiosny jest stary jak całe pszczelarstwo. Mimo najlepszego przygotowania naszej pasieki do zimy nigdy nie mamy pewności, czy wszystko w ulach jest dobrze. I tak pszczelarz niepokoi się, gdy jesień i zima są ciepłe. No bo przecież pszczółki się rozchodzą z kłębu, matki mogą wciąż czerwić, zużycie zapasów jest zwiększone i mogą one się przedwcześnie skończyć. Gdy zima jest wczesna i mroźna, też nie zaznamy spokoju. Wiadomo, może właśnie na ramkach obsiadanych przez pszczoły skończył się już zapas. To możliwe, gdyż zimująca rodzina w niskich temperaturach musi zużyć więcej pokarmu, by utrzymać właściwą temperaturę. Jednak przy trwającym bez przerwy mrozie pszczoły nie mogą przejść na skrajne ramki, gdzie mogłyby skorzystać ze zgromadzonych tam zapasów cukrowych. Jeśli z kolei zima jest średniej jakości, też się niepokoimy, bo może pszczołom jest za ciepło, a może za zimno? Któż to wie, a przecież chcielibyśmy im za wszelką cenę pomóc.

Na te styczniowe dylematy jest jedna rada: właściwe przygotowanie rodzin pszczelich do zimy i podanie odpowiedniej dawki pokarmu. Czyli wszystko to, co robiliśmy od lipca do września. Rodziny nakarmione wystarczającą dawką syropu, zimujące na odpowiedniej liczbie plastrów z pewnością poradzą sobie z zimą łagodną, ostrą i taką przeciętną. A pszczelarz do uli będzie musiał zajrzeć dopiero po pierwszym wiosennym oblocie.

Jednak może być taka sytuacja, w której niepewność pszczelarza jest w pełni uzasadniona i on o tym doskonale wie. To wtedy, gdy pszczółkom naszym z jakiegoś powodu daliśmy jeść za mało lub nie jesteśmy pewni, czy zimowe gniazda nie są zbyt obszerne. Ta druga sytuacja zdarzać się może nawet u dość doświadczonych pszczelarzy. Gdy układamy gniazdo przed rozpoczęciem karmienia, to pszczół jest dużo i wydaje się nam, że na zbyt małej liczbie plastrów się nie pomieszczą. Ponieważ gniazdo jest obszerne, pszczoły mają gdzie gromadzić pokarm i jeszcze zostaje dużo wolnego miejsca, w którym matka może cały czas składać jajeczka. Jednak jesienią zrobi się zimno i pszczółki zbiją się w ciasny kłąb. Znajdzie się on w środku gniazda, właśnie tam, gdzie matka czerwiła. Po wygryzieniu się czerwiu będą to puste plastry, z niewielkim tylko wąskim „wianuszkiem” zapasu cukrowego na górze. Lwia część zapasów będzie w plastrach skrajnych i przedostatnich, ale one nie będą przez pszczoły obsiadane. Mało tego, w ostatnie ciepłe dni października pszczelarz zagląda do uli i aby pszczołom poprawić warunki cieplne, właśnie te plastry z zapasami zabiera. No i rodzina zostaje bez pożywienia, a przed nią jeszcze sześć miesięcy zimy! Jeśli tak zrobiliśmy, to teraz, w styczniu musimy sobie o tym przypomnieć i pszczołom pomóc.

To samo trzeba mieć na uwadze, jeśli na zimowe karmienie przeznaczyliśmy zbyt małą dawkę syropu. Oczywiście skąpstwo w żywieniu zwierząt gospodarskich jest największym grzechem i nie powinno mieć miejsca, ale różnie z tym bywa. Warto tylko przypomnieć, że oszczędzając jeden czy dwa kilogramy cukru lub syropu nie wzbogacimy się, a pszczoły mogą zginąć. Na pokarm zimowy pasieka zarobi nawet w najmniej sprzyjającym roku, gdyż pracowitość pszczół jest nieograniczona. Niemniej jeśli coś niepotrzebnie zaoszczędziliśmy, to teraz błąd sprzed kilku miesięcy możemy jeszcze naprawić, póki nasze pszczoły żyją.

Zanim przystąpimy do zabiegu ratunkowego, należy sprawdzić, czy rzeczywiście zapasy są na ukończeniu. Niełatwa to sprawa, zwłaszcza gdy na dworze mróz. Nie można przecież rozbierać gniazd wszystkim rodzinom w pasiece, gdyż nie czas po temu. Delikatny wgląd na powierzchnię gniazda już pozwoli nam wyciągnąć daleko idące wnioski. Jeśli pszczoły siedzą na górnych listewkach ramek, jest wysoce prawdopodobne, że zapasy w środku gniazda się kończą. To prawie pewne, gdy na zewnątrz jest temperatura poniżej zera. Chociaż nie do końca, gdyż pszczoły mogą obsiadać plastry pełne pokarmu, którego wystarczy jeszcze na długie dwa miesiące. Jeśli bowiem jest ciepło, kłąb zimujących pszczół rozluźnia się i buszują one po całym gnieździe. Nie musi to oznaczać braku pokarmu i jeśli niepokoi nas zbyt wysoka lokalizacja zimującej rodziny, w ciepły styczniowy dzień możemy delikatnie wysunąć w górę ramkę ze środka gniazda. Jeśli będzie w niej pokarm, rodzinę tę i inne również zostawiamy w spokoju.

Jednak najbardziej pewnym sposobem sprawdzenia stanu zapasów w ulu jest jego orientacyjne zważenie. Wysoce wiarygodny jest ten zabieg wtedy, gdy pszczoły mieszkają w lekkich ulach wykonanych ze styropianu lub poliuretanu. Po prostu podnosimy ul i już wiemy, czy jest w nim bieda. W połowie stycznia ule powinny być jeszcze ciężkie, gdyż w pierwszym okresie zimowli pszczoły zużywają nie więcej niż nieco ponad pół kilograma zapasów cukrowych miesięcznie. Dopiero gdy pojawia się w dużych ilościach czerw, od połowy lutego lub później, zapasów w szybkim tempie ubywa.

Gdy stwierdzimy, że zapasy mogą się już kończyć, niezwłocznie należy je uzupełnić. To bardzo prosta czynność polegająca na nakarmieniu zagrożonej głodem rodziny gotowym ciastem inwertowanym. Płaską bryłę ciasta o wadze 2 do 3 kg kładziemy na górnych beleczkach ramek. To wszystko, gdyż pszczoły natychmiast znajdą nowe źródło pożywienia i przystąpią do jego eksploatacji. W silnej rodzinie taka ilość już w ciągu paru dni będzie przeniesiona do plastrów i zabezpieczy pszczoły przed głodem aż do pierwszych pożytków. Podawanie ciasta nie nastręcza problemów w starego typu ulach drewnianych wyposażonych w kołnierz służący do umieszczenia w nim nadstawki. W nowoczesnych ulach wielokorpusowych należy na kondygnacji gniazdowej umieścić pustą półnadstawkę, a w przypadku jej braku pusty korpus gniazdowy. Będą one stanowić osłonę podanego na górne beleczki ciasta. Dodaną kondygnacje przykrywamy powałką i daszkiem i wyczekujemy ze spokojem wiosny. Do silniejszych rodzin warto zajrzeć jeszcze za miesiąc, by sprawdzić, czy już nasz ratunkowy pokarm nie został spożyty i pszczołom nie grozi kolejny głód. Jeśli tak, to zabieg dokarmiania powtarzamy.

Do zimowego ratowania pszczół przed głodem używamy zwykłego ciasta inwertowanego, bez żadnych dodatków. Można je kupić w sklepach i hurtowniach pszczelarskich i jest ono dość tanie. Jeszcze kilkanaście lat temu do takiego dokarmiania pszczelarze wykonywali ciasto miodowo – cukrowe, z cukru pudru i miodu. Przy obecnych cenach gotowych ciast produkcja domowa się nie opłaci, do tego jest niezmiernie pracochłonna.

Sławomir Trzybiński

tel. 501-432-752

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

z Polski


z Polski

09-05-2025, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Maj bez kosiarki

z Polski

03-04-2025, Wydawnictwo Pasieka - avatar Wydawnictwo Pasieka

Wypełnij ankietę COLOSS

z Polski

02-12-2024, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

W Polsce przybywa pasiek

z Polski

13-10-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Unijne wsparcie pszczelarzy na 2025  

z Polski

01-10-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Tarnów - kradzież pszczół

z Polski

12-08-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Dofinansowanie do węzy

z Polski

09-08-2024, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Europejski Konkurs Miodu 2024

z Polski

26-07-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Rolnik skazany za wytrucie pszczół

z Polski

08-07-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Porady: Kremowanie miodu

z Polski

05-07-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Porada – lipcowe odkłady

z Polski

04-07-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

„Pasieka” wspiera PLLuM!

z Polski

25-06-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

O świcie matki

z Polski

21-06-2024, Szymański Emil Mariusz - avatar Szymański Emil Mariusz

Problemy z refundacjami pszczelarskimi - analiza

z Polski

18-06-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Bezpłatne badanie węzy

z Polski

06-06-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Youtuber kontra firma Lyson

z Polski

15-05-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Jaja jako narzędzie oceny sytuacji w ulu

z Polski

07-05-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Czy nasze etykiety są zgodne z prawem?

z Polski

24-04-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kontrola miodów 2024 – znowu dużo kar

z Polski

24-04-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kradzież uli w Dobrczu

z Polski

23-04-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Żar w podkurzaczu gaśnie. Co robić?

z Polski

11-04-2024, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Apilandia w nowej odsłonie

z Polski

03-04-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Szerszeń azjatycki - blisko Polski

z Polski

26-03-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Szop pracz – zagrożenie dla pasiek?

z Polski

12-03-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Konradów – kradzież uli

z Polski

04-03-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Najlepsze polskie miody zostały wybrane!

z Polski

01-03-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Jak wybrać miejsce pod pasiekę?

z Polski

28-02-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

O balsamie pyłkowym

z Polski

14-02-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Święty Walenty patron… pszczelarzy?

z Polski

19-01-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pasieka gra z WOŚP!

z Polski

18-01-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Mead Madness Cup 2024!

z Polski

17-01-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Miód odsklepinowy – kwestie prawne

z Polski

09-01-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Matka czy królowa? Wyniki ankiety

z Polski

20-12-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Dofinansowania dla lubelskich pszczelarzy

z Polski

15-12-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

61. Naukowa Konferencja Pszczelarska 

z Polski

09-11-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Dofinansowania dla pszczelarzy na 2024 r.

z Polski

27-10-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Historia pewnego pszczelarskiego zdjęcia

z Polski

28-09-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczoły dla Afryki

z Polski

25-09-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Festiwal Kultury Pszczelarskiej

z Polski

20-09-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Wielka Aukcja dla Pszczół

z Polski

18-09-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Umyślne podpalenie pasieki w Marysinie

z Polski

12-09-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Będą zmiany na etykietach z miodem

z Polski

11-09-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Zadrzechnia i pszczoła miodna

z Polski

18-08-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Przepis na miód pitny

z Polski

09-08-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Finansowa pomoc dla pszczelarzy 2023

z Polski

31-07-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Karczowiska po raz XIX

z Polski

26-07-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczołobójstwo

z Polski

25-07-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Już za chwilę – Apimondia!

z Polski

11-07-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Trzy przepisy na letnie napoje z miodem

z Polski

11-07-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Zostań Mecenasem Pszczół

z Polski

04-07-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczoły Karpackie – nasi dobrodzieje

z Polski

28-06-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pasieka edukacyjna w Harmężach

z Polski

28-06-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Lot trzmiela przerwał jazdę

z Polski

20-06-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kurs „Rzeczoznawca chorób pszczół”

z Polski

15-06-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Schwytano złodzieja miodu

z Polski

12-06-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Film „Rój” – wolność to iluzja

z Polski

05-06-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Wrocław sieje łąki – edycja 2023

z Polski

31-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Co dalej ze strzelnicą w Łukowie?

z Polski

29-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Jak niezapominajka puszcza oczko

z Polski

23-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Liczba uli w Unii Europejskiej

z Polski

23-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kampania społeczna Podziękuj Pszczole

z Polski

22-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Spadek cen miodu

z Polski

19-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Almette sieje łąki

z Polski

19-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Hotel dla murarek obok Muzeum Zamoyskich

z Polski

12-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Piknik Rodzinny – Dzień Pszczoły

z Polski

10-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Światowy Dzień Pszczół w Wadowicach

z Polski

08-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

We Wrocławiu o miodzie

z Polski

05-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczelarzu wypełnij ankietę!

z Polski

19-04-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Strzelnica w Łukowie zdewastowana

z Polski

18-04-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Z Ukrainy napływa miód techniczny

z Polski

17-04-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Nie każdy niedźwiedź kocha miód?

z Polski

04-04-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Martwe pszczoły na chodniku w Lublinie

z Polski

31-03-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pamiętaj o zgłoszeniu wymiany matek!

z Polski

24-03-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Bee Press Photo 2023

z Polski

14-02-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pieniądze na ochronę zapylaczy

z Polski

27-01-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Rekord pszczelarek

z Polski

27-01-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Ósmy obcy pasażer nosema

z Polski

13-01-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Polska pomaga libańskim pszczelarzom

z Polski

09-01-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

W Inwałdzie skradziono ule

z Polski

05-01-2023, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

60 Naukowa Konferencja Pszczelarska

z Polski

20-12-2022, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Profesor Jerzy Woyke nie żyje

z Polski

13-12-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Zwiększenie dopłat do rodzin pszczelich

z Polski

13-12-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Zwycięzca konkursu o 5000 zł

z Polski

06-12-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Europejskie pszczelarstwo tkwi w kryzysie

z Polski

05-12-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Intensywnie działają dla pszczół

z Polski

21-11-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Skradziono całą pasiekę

z Polski

15-11-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Malenin – skradziono rodziny pszczele

z Polski

03-11-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Mead Madness Cup 2023

z Polski

17-10-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

W Rudnie spłonęły pszczoły

z Polski

27-09-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Blada pszczoła w ulu

z Polski

21-09-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczela żałoba po królowej Elżbiecie

z Polski

20-09-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kradzież uli w Starych Lipinach

z Polski

30-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Beczki pełne syropu skusiły pszczoły

z Polski

29-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Święto polskich pszczelarzy

z Polski

29-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Rekordowa sprzedaż cukru

z Polski

19-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Dentsu zbiera miód

z Polski

17-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Konsorcjum pszczelarskie w Kluczborku

z Polski

12-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Miodowy odcisk palca

z Polski

09-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pasieka Sosenka okradziona!

z Polski

03-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Zostań pszczelarzem roku!

z Polski

03-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Parafina w wosku

z Polski

21-07-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Ule z recyklingu… po raz kolejny!

z Polski

21-07-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczoły zjadają maliny

z Polski

20-07-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Wypadek przez pszczołę?

z Polski

14-07-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kradzież pasieki w Bogatyni

z Polski

08-07-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Przychodzi pszczoła do lekarza... 

z Polski

08-07-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Miedziowe pszczoły!

z Polski

13-06-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Dwa miliony dla pszczelarzy

z Polski

07-06-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Rajd rowerowy „Od pasieki do pasieki”

z Polski

02-06-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Światowy Dzień Pszczół w Otwocku

z Polski

31-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Ktoś zniszczył 120 uli

z Polski

30-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Elektryzująca gadka roślin

z Polski

30-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Piknik Przyjaciele pszczół

z Polski

26-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Perfidne zniszczenie uli

z Polski

25-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Światowy Dzień Pszczół w Banku Pekao

z Polski

18-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kradzież uli w Goniczkach

z Polski

11-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kurs pszczelarski w Wilanowie

z Polski

04-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kradzież uli w Ludźmierzu

z Polski

04-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Chronić pszczoły – racjonalnie

z Polski

26-04-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Praca dla pszczelarzy z Ukrainy

z Polski

19-04-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Nowa sztuczka fałszerzy miodu

z Polski

25-03-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

6081 zł dla Ukrainy!

z Polski

18-03-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Złapano zabójcę pszczół

z Polski

18-03-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Świetne inicjatywy w Sosnowcu

z Polski

18-03-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

W Sosnowcu budzą pszczoły

z Polski

09-03-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Dopłaty dla pszczelarzy

z Polski

Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Rośliny „słyszą” pszczoły – lwie paszcze zwiększają produkcję nektaru...

ze świata

Kobiałka Teresa , 17-06-2025

W telegraficznym skrócie POLSKA Dolny Śląsk Podczas ubiegłorocznej powodzi na Dolnym Śląsku...

Pasieka 4/2025

Kobiałka Teresa , 12-06-2025

Nadzieja dla polskich i europejskich pszczelarzy Do czerwca 2026 państwa...

Pasieka 4/2025

Wydawnictwo Pasieka, 12-06-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: że starzenie się robotnic...

Pasieka 4/2025

Burzyńska Marta, 12-06-2025

Pasieka 4/2025

Wydawnictwo Pasieka, 12-06-2025

Ogłoszenia drobne (lipiec-sierpień 2025) Produkty pszczele Sprzedam miód spadziowy, woj...

Pasieka 4/2025

Wydawnictwo Pasieka, 12-06-2025

Średnie ceny miodów oferowanych w polskich sklepach internetowych Średnie ceny...

Pasieka 4/2025

Wydawnictwo Pasieka, 12-06-2025

Czy można wysyłać matki pszczele kurierem lub do paczkomatu? ...

z Polski

Kobiałka Teresa , 12-06-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: dlaczego zarządzanie roztoczami Varroa...

Pasieka 4/2025

Martin Gabel (Niemcy), Aleksandar Uzunov (Macedonia), Ralph Büchler (Niemcy), 12-06-2025