Miody przeszły inspekcje – etykiety znowu z błędami
Zdjęcie: Freepik.
Kontrola jakości handlowej miodu i znakowania produktów na bazie miodu, przeprowadzona przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na 119 podmiotach, wykazała wiele nieprawidłowości.
Analizie poddano produkty z 72 sklepów i od 33 producentów i 14 rolników (prowadzących działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego). Sprawdzono m.in. cechy organoleptyczne 141 partii miodu – 8 prób (5,7%) miało wątpliwą jakość. W przypadku właściwości fizykochemicznych przeanalizowano 158 partii miodu, z czego w 18 (11,4%) wykryto nieprawidłowości m.in. takie jak zawyżona zawartość HMF, obecność dekstryn skrobiowych, zaniżona liczba diastazowa. Analiza pyłkowa 81 partii miodu wykazała, że 18 prób (22,2%) zostało oznaczonych nieprawidłowo, a w części znaleziono pyłki obcego pochodzenia, czyli z gatunków, które w naszym kraju nie rosną.
Jednak największym problemem dla producentów okazało się oznakowanie. Nieprawidłowości stwierdzono w 114 (75 próbach miodu i 39 próbach produktów na bazie miodu) z 284 partii produktów (223 słoikach miodu i 61 produktach na bazie miodu). Błędy w oznakowaniu dotyczyły:
- Niepodania w nazwie miodu jego rodzaju.
- Podania nazwy odmianowej patoki niepotwierdzonej analizą pyłkową.
- Podania niewłaściwej nazwy dla produktów złożonych z miodu i różnych składników (np. syropu daktylowego, owoców, ziół), poprzez użycie w nazwie określenia miód (i wyróżnienia tego słowa większą czcionką) podczas gdy miód pod względem prawnym zarezerwowany jest dla produktu jednoskładnikowego, bez dodatków.
- Zamieszczanie na etykiecie miodu słowa „naturalny”.
- Niezamieszczenie informacji o kraju pochodzenia patoki.
- Braku nazwy opisowej lub użycia nazwy uniemożliwiającej konsumentom poznanie rzeczywistego charakteru produktów na bazie miodu i odróżnienie ich od innych produktów, z którymi mogą zostać pomylone.
- Braku wyszczególnienia w nazwie i wykazie składników w produktach na bazie miodu informacji o nazwie zastosowanych składników (np. liofilizowane, w proszku).
- Podawania niezgodnie z przepisami danych producenta oraz informacji o dacie minimalnej trwałości, warunkach przechowywania i ilości nominalnej.
Redakcja Pasieki przypomina, jakie są prawidłowe zasady opisywania miodu:
Czytaj także: Etykiety na miód - aspekty prawne
Czytaj także: Co powinna zawierać etykieta z miodem? 7 informacji, o których nie możesz zapomnieć!
Czytaj także: Czy na etykiecie z miodem musi być informacja o rolniczym handlu detalicznym?
Czytaj także: „Najlepiej spożyć przed” czy „Najlepiej spożyć przed końcem” na etykiecie z miodem?
Czytaj także: Wykaz składników na etykiecie z miodem. Kiedy masz obowiązek go zamieścić?
Źródło: agronews.com.pl