Lepiej nie robić nic
Zdjęcie: Freepik
Naukowcy z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wykazali nie tylko, że miejskie nieużytki są lepsze dla środowiska, lecz także, że podobają się bardziej mieszkańcom. Czy to oznacza, że lepiej „nie robić nic”?
O tym, że zieleń w mieście jest ważna, wiemy od dawna – obniża temperaturę otoczenia, daje cień, gromadzi wodę i jest miejscem do życia roślin i zwierząt. Duże drzewa i gęste krzewy wiążą dwutlenek węgla w materii organicznej. W dodatku okazało się, że korzyści płynące z nieużytków miejskich są porównywalne do korzyści, jakich dostarcza nam pielęgnowana zieleń miejska, a nawet i większych.
Interdysyplinarny zespół naukowców (botaników, entomologów, ornitologów, architektów krajobrazu i ekonomistów) z SGGW i Uniwerystetu Łódzkiego we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej przeanalizowali wartość warszawskich nieużytków zarówno pod kątem wartości ekologicznej, jak i wizualnej. Okazało się, że zarzucone tereny zieleni i warszawskie parki świadczą praktycznie takie same usługi ekosystemowe. W dodatku, co było dość dużym zaskoczeniem, zarośnięte tereny podobały się mieszkańcom w podobnym stopniu co wypielęgnowane parki.
Nas jednak najbardziej interesują korzyści ekologiczne wynikające z pozostawienia w spokoju już rosnących krzewów i drzew:
- 1 ha zadrzewionego parku pochłania średnio 7,7 t CO2, natomiast zadrzewiony nieużytek – 9,8 t.
- 1 ha trawnika parkowego pochłania 3,8 t CO2, a zarzucone ziołorośla – 7,0 t.
Są to też miejsca dla owadów, ptaków i innych zwierząt.
Dodatkowo utrzymanie zieleni miejskiej wymaga sporo pieniędzy. Utrzymanie jednego hektara to koszt kilku tysięcy złotych rocznie. Skoro jednak mieszkańcy nie mają nic przeciwko nieużytkom, to po co przeciążać budżet? Wygląda na to, że rzeczywiście lepiej zostawić rośliny w spokoju i „lepiej nie robić nic”!
Źródło:
Piotr Sikorski, Beata Gawryszewska, Daria Sikorska, Jarosław Chormański, Axel Schwerk, Agata Jojczyk, Wojciech Ciężkowski, Piotr Archiciński, Maciej Łepkowski, Izabela Dymitryszyn, Arkadiusz Przybysz, Marzena Wińska-Krysiak, Barbara Zajdel, Jarosław Matusiak, Edyta Łaszkiewicz, The value of doing nothing – How informal green spaces can provide comparable ecosystem services to cultivated urban parks, Ecosystem Services, Volume 50, 2021, 101339, ISSN 2212-0416.