Tadeusz Dylon pyta MRiRW o wsparcie dla pszczelarzy
Wcześniejsze susze i późniejsza deszczowa aura spowodowała wstrzymanie kwitnienia roślin oraz ich gorsze nektarowanie. 15 maja 2019 na posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi dyskutowano o działaniach rządu podejmowanych, by zminimalizować skutki suszy. Tadeusz Dylon (prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego) pytał czy w tych działaniach wzięto pod uwagę również pszczelarstwo.
Ze względu na niesprzyjającą pogodę wiele pasiek przewiduje, że zbiór wiosennego miodu będzie bardzo niski. Na przykład na Podkarpaciu część pszczelarzy musi kontynuować dokarmianie pszczół. Już pogodzili się, że nie zbiorą wiosennego miodu, a rzepakowego będzie bardzo mało. Pasiecznicy liczą na poprawę przychodu miodu latem, kiedy na będzie występowała spadź.
Tadeusz Dylon zwrócił uwagę, że taki sezon powoduje stratę dochodów pszczelarzy, którzy muszą wyłożyć dodatkowe środki na utrzymanie rodzin pszczelich w dobrej kondycji. Dodatkowo mniej miodu po prostu oznacza mniejsze zyski.
Pytanie o finansową pomoc pszczelarzom zostało skierowane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i zostało zrozumiane i poparte przez posłów. Wkrótce w tej sprawie odbędzie się spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Źródła:
https://pzp.biz.pl/2019/05/16/na-posiedzeniu-sejmowej-komisji-rolnictwa-i-rozwoju-wsi-o-pszczolach/
https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/miodow-wiosennych-nie-bedzie-zbyt-duzo,7236.html