Są pszczoły – jest życie!
Zdjęcie: vladyslavhoroshevych, freepik.
Ratujmy przyrodę i owady zapylające, w tym pszczoły. Bo gdy są pszczoły – jest życie! Postępujące zmiany w rolnictwie powodują likwidację tradycyjnych gospodarstw rolnych. Na ich miejsce powstają wielkoobszarowe uprawy monokultur. Giną miedze, kwieciste łąki, przydomowe sady i ogródki, a wszechobecna chemizacja dopełnia dzieła niszczenia bogactwa „zbędnej” roślinności. Ubożeje nasze otoczenie przyrodnicze, które jest podstawą egzystencji owadów zapylających.
Mając powyższe na uwadze, Rejonowe Koło Pszczelarzy w Brzezinach złożyło w 2018 roku do budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego projekt pod nazwą „Są pszczoły - jest życie”. Projekt ten dzięki głosom ponad 5 tysięcy obywateli subregionu wschodniego został przyjęty do realizacji.
Brzezińskie Koło Pszczelarzy (największe w województwie łódzkim) nie posiadało osobowości prawnej, dlatego do realizacji tego projektu wiosną 2019 roku grupa kilkunastu członków Koła powołała Stowarzyszenie. Prezesem Stowarzyszenia został obecny Wiceprezes Koła - Sławomir Podgajny. Stowarzyszenie złożyło ofertę na realizację zwycięskiego projektu do Urzędu Marszałkowskiego. Oferta Stowarzyszenia została przyjęta i w II połowie 2019 roku projekt został zrealizowany. Wykonawcami projektu w ten sposób stali się pszczelarze oraz pasjonaci, dla których ratowanie przyrody jest priorytetem i pasją.
Na obszarze subregionu wschodniego i jego czterech powiatów: brzezińskiego, łódzkiego wschodniego, skierniewickiego i rawskiego dzięki akceptacji i współpracy z lokalnymi samorządami, szkołami, ośrodkami kultury, uczelnią przeprowadzono 15 spotkań, warsztatów, szkoleń i prelekcji, zorganizowano także rajd rowerowy z cyklu „Od pasieki – do pasieki”. Wszystkie te wydarzenia połączono w akcję popularyzacji znaczenia owadów zapylających, potrzeby ich ochrony, znaczenia bioróżnorodności oraz znaczenia działań dla zahamowania degradacji środowiska naturalnego i jego ochrony. Przekazano w tym celu uczestnikom spotkań 25.000 sztuk tematycznych ulotek informacyjnych, 5.000 sztuk prospektów informacyjnych, a także 5.000 szt. specjalnie na tę okazję wydanych książek.
W ramach przeprowadzonych warsztatów rozdano 5.000 pakietów nasion roślin miodo- i nektarodajnych. Rozprowadzono do nasadzeń 1.000 sztuk sadzonek bylin i krzewów (astrów, śnieguliczek, irg, dereni) oraz 1.600 sztuk dorodnych, kilkuletnich szczepionych lip różnych odmian, zapewniających ciągłość pożytkową. Wykorzystując część lip z projektu „Są pszczoły – jest życie” oraz całość otrzymanych z akcji Marszałka Województwa Łódzkiego „100.000 drzew na 100-lecie Województwa Łódzkiego” posadzono trzy małe lasy lipowe o łącznej powierzchni blisko 2 hektarów. Będzie to wspaniała pamiątka dla przyszłych pokoleń. Należą się w tym miejscu podziękowania dla Pana Jana Piwowara - Nadleśniczego Nadleśnictwa Brzeziny, za zrozumienie i partnerskie podejście do pomysłu nasadzeń, które ubogacą środowisko przyrodnicze, a 150 szczepionych lip zakwitnie już w 2020 roku.
W trakcie spotkań warsztatowych nie zapomniano o promocji tradycyjnych Miodów Ziemi Brzezińskiej Wzniesień Łódzkich i Rawki, które były degustowane przez setki gości naszych stoisk, prezentowano sprzęt pszczelarski i ul demonstracyjny z żywymi pszczołami, prowadzono pokazy wyrobu świec woskowych. Prowadzone podczas spotkań konkursy z wiedzy przyrodniczo-pszczelarskiej pozwoliły nagradzać dzieci, młodzież i dorosłych gadżetami i upominkami. Wspomnieć należy, że realizując projekt stworzyliśmy spot reklamowy, który trafił na antenę lokalnej TVP-3 i był emitowany kilkadziesiąt razy. Ekipa telewizyjna, która nas odwiedzała podczas wydarzeń, zrealizowała 12-minutowy film z naszego przedsięwzięcia, który także trafił na antenę. Materiały te, dzięki korzystnej licencji, zostały nam udostępnione do dalszej eksploatacji.
W spotkaniach, które zostały zorganizowane, wzięło bezpośredni udział około 2 tysięcy osób. To byli słuchacze naszych wykładów i prelekcji. Nasze stoiska odwiedziło jednak o wiele więcej gości – byliśmy bowiem uczestnikami imprez plenerowych, jak wojewódzkie święto pszczelarzy i gminne dożynki.
Jesteśmy przekonani, że za nami został kawałek pożytecznej pracy, a realizacja tego projektu uwrażliwiła mieszkańców województwa łódzkiego na znaczenie owadów zapylających jako ważnego ogniwa w przyrodzie oraz na ich znaczenie w zwiększaniu wydajności i jakości owoców, nasion czy ubogacaniu naturalnego środowiska (w tym leśnego) dla żyjącej w nim przyrody ożywionej. Efekty tego projektu nie zamykają się wraz z rokiem 2019, ale są początkiem, „kołem zamachowym” idei zahamowania degradacji środowiska roślinnego i zwierzęcego.
Pszczelarze i wszyscy ludzie, którym bliskie są wartości bogatej, różnorodnej i zdrowej przyrody, działania te będą wspierać gdyż „Gdy są pszczoły – jest życie” oraz „Gdy są pszczoły – życie jest zdrowsze i lepsze”.
Brzeziny 27.12.2019 r.
Zbigniew Sokołowski
Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Brzezinach
Sławomir Podgajny
Prezes Stowarzyszenia- Rejonowe Koło Pszczelarzy w Brzezinach