Małopolski szlak miodem płynący
Zdjęcie: Łukasz Jaje.
„Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021” – tak brzmi nazwa projektu realizowanego w ostatnich miesiącach przez Tarnowską Organizację Turystyczną, który przyniósł wiele dobrego dla świata pszczół. Korzyści są nie tylko widoczne gołym okiem, ale i niosą ze sobą wartość edukacyjną. Inwestycjom w nasadzenia Kieszonkowych Ogrodów Miododajnych towarzyszyły bowiem działania promocyjne oraz warsztaty.
W ramach akcji nasadzeń Kieszonkowych Ogrodów Miododajnych Tarnowska Organizacja Turystyczna nawiązała owocną współpracę z 9 jednostkami samorządu terytorialnego. Krzewy, zioła sadzono m.in. w Tarnowie, Wojakowej (gm. Iwkowa) czy miejscowościach Zaborów i Pojawie w gminie Szczurowa. Za sprawą inicjatywy powstały urokliwe zakątki, w których pszczoły i dziko żyjące zapylacze znajdą pożywienie z roślin o różnym okresie kwitnienia, co jest też elementem uwrażliwienia społeczeństwa na problem zaniku bioróżnorodności. W nasadzenia były zaangażowane osoby w różnym wieku, także uczniowie, przy okazji nabywając wiedzę o jakże istotnej roli pszczół dla naszego ekosystemu.
Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku można odkrywać dzięki mapie turystycznej, którą wydała Tarnowska Organizacja Turystyczna. Mapa (do pobrania na stronach internetowych https://www.lot.tarnow.pl/oraz www.pszczeleprzestrzenie.pl) zawiera informacje na temat 30 pasiek z powiatów tarnowskiego, nowosądeckiego, dąbrowskiego, bocheńskiego czy Tarnowa. Turyści z lektury wydawnictwa otrzymują również kompleksową wiedzę na temat innych atrakcji, jak i miejsc czy wydarzeń związanych z pszczelarstwem w regionie.
Zdjęcie: Łukasz Jaje.
Ważną częścią projektu są działania edukacyjne i promocyjne. Tarnowska Organizacja Turystyczna propagowała dobre praktyki służące zapylaczom poprzez opracowanie merytorycznych tekstów, które opublikowano zarówno w publikacji z mapą, jak i w gazetach samorządowych oraz portalach gmin zaangażowanych w projekt. Dodatkowo zorganizowano warsztaty w pasiekach, gdzie zwracano uwagę na rolę pszczół i innych dziko żyjących zapylaczy w przyrodzie, zagrożenia oraz potrzebę ochrony pożytecznych owadów.
Projekt został dofinansowany z otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego pn. „Małopolska Pszczoła”.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego