Festiwal Kultury Pszczelarskiej – pierwsza edycja
Zdjęcie: Wszystkie fotografie w artykule wykonał Paweł Fiedeń.
Lubelszczyzna to kolebka polskiego pszczelarstwa, która słynie z bogatego dziedzictwa historyczno-kulturowego i pielęgnowanych od lat tradycji. Dwudziestego ósmego września, w ramach pierwszego Festiwalu Kultury Pszczelarskiej w CSK, odbyły się pokazy, spacery i spotkania, których głównym tematem były pszczoły i słodkie efekty ich pracy – uwielbiane przez wszystkich zdrowe miody. Trzydziestego września organizatorzy zaprosili uczestników na dzień otwarty w Pszczelej Woli z wyjątkowymi warsztatami i prezentacją codziennej pracy lubelskich pszczelarzy.
Festiwal Kultury Pszczelarskiej to nowe wydarzenie, które w wielowymiarowy i interaktywny sposób zaprezentowało historię pszczelarstwa od czasów pierwotnych gospodarek pasiecznych, do współczesnych inicjatyw w obrębie zrównoważonego rozwoju. W ramach akcji odbyły się ciekawe wystawy, warsztaty, pokazy, spotkania autorskie, koncerty oraz targi produktów naturalnych, których celem jest promocja regionalnych pszczelarzy i wytwarzanych przez nich produktów. Osoby biorące udział w festiwalu mogły z bliska przyjrzeć się pszczelarzom przy pracy, poznać anatomiczną budowę pszczoły w technologii VR, a nawet własnoręcznie wykonać świece woskowe i całuski pszczelowolskie – regionalne ciasteczka miodowe wpisane na Listę Produktów Regionalnych!
Wydarzenie organizowane było przez Archidiecezję Lubelską i Centrum Kultury w Lublinie dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.