W telegraficznym skrócie
Polska
» Zostań w domu! W związku ze stanem epidemiologicznym w naszym kraju i na świecie, Wydawnictwo Pasieka dołączyło do ogólnoświatowego ruchu „Zostań w domu”, oferując zniżki na e-Prenumeratę czasopisma, a także darmową wysyłkę w naszym sklepie internetowym przy zakupach powyżej 300 zł. Realizacja zamówień odbywa się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
Polska
» Polski Związek Pszczelarski apeluje o wzajemną pomoc w czasie epidemii (zwłaszcza osobom starszym) w opiece nad pszczołami.
Rogów
» Uległ zmianie termin targów pszczelarskich ApiRogów – organizatorzy planują, że spotkanie odbędzie się 8-9 sierpnia 2020 r. Wszystkiemu winna jest epidemia koronawirusa.
Puszcza Kozienicka
» Ktoś przewrócił 24 ule należące do Tomasza Petryka, właściciela pasieki „Miodem słodzone”. Wandale nawiedzili toczek w nocy z siódmego na ósmego marca. Opady deszczu spowodowały duże zniszczenia. Wielu rodzin nie udało się uratować. Sprawcy nie ujęto.
Polska
» Popyt na miód wzrasta, ale produkcja jest zbyt mała, by zaspokoić potrzeby rynku. Z tego powodu narasta liczba zafałszowań tego produktu – ponoć jest to biznes intratny niczym handel kokainą.
Cieszyn
» Odbywająca się w tym roku w Cieszynie 57 Naukowa Konferencja Pszczelarska została przerwana z powodu zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem. W całości zrealizowano tylko pierwszy dzień Konferencji. Więcej na str. 5.
Świat
» Rynek produktów pszczelich nadal będzie się rozwijał. Rośnie popyt na naturalne produkty o właściwościach prozdrowotnych, a także na zamienniki białego cukru. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) ma wynieść 2,8% w 2024 roku, osiągając ponad 16 miliardów dolarów USA.
Europa
» Copa i Cogeca reprezentują interesy rolników zrzeszonych w Unii Europejskiej. Spadek produkcji miodu w 2019 r., opóźnienie decyzji zakupowych klientów o 2-3 miesiące, a zwłaszcza spadek cen patoki importowanej, uderzają w biznesy pszczelarzy. Copa i Cogeca opracowały plany długo- i krótkoterminowe, postulujące, by miód importowany spełniał normy europejskie, a oznakowanie produktów z domieszkami patoki z Chin itd. było bardziej szczegółowe. Ponadto miód europejski ma być lepiej promowany. W planach jest także powołanie komórki monitorującej rynek miodu.
Chiny
» Koronawirus odcisnął piętno na chińskim pszczelarstwie. Osoby objęte kwarantanną nie mogły dostać się do pasiek, wiele rodzin pszczelich utracono. Pszczelarz Liu Decheng popełnił samobójstwo, po tym, jak jego pszczoły padły z powodu głodu. Cierpią również rolnicy, którzy wynajmowali ule do zapylania wiosennych upraw.
Australia
» Po tragicznych w skutkach pożarach buszu pszczelarze utracili nie tylko tysiące rodzin pszczelich, lecz również wartościowe pszczele pastwiska. Produkcja miodu przez najbliższą dekadę spadnie o 30 do 50% poniżej rocznej średniej. Również sektor ogrodniczy odczuje brak owadów zapylających.