fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

POLSKA

Prudnik

» Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika, docenił starania Jarosława Gerczaka, który siał miododajne łąki kwietne i uświadamiał mieszkańcom, jak ważne są owady zapylające. Miasto przeznaczy niemal 2 hektary pod zasiew mieszankami nasion roślin miododajnych!

Żory

» W tym mieście siania łąk nie będzie, ale pewne tereny pozostawi się do zdziczenia – to decyzja radnych Żor, którzy odrzucili prośbę ucznia Zespołu Szkolno-Przedzkolnego nr 7, Oskara Składka, o siew łąk kwietnych. No cóż – lepszy rydz niż nic.

Polska/pasieki

» Znowu problem z etykietami! O ile jakość polskiego miodu jest całkiem niezła (nieprawidłowości w parametrach IJRHARS wykrył w tylko 8,4% partii), o tyle z oznakowaniem produktu ciągle są problemy. Na 27 z 85 partii sprawdzanych etykiet brakowało pełnych nazw miodu i pochodzenia produktu, tj. adresu pasieki! Ponadto widniały na nich sformułowania niedozwolone, np. naturalny, bez cholesterolu, bez środków konserwujących. Informacje o prawidłowym znakowaniu miodu znajdziecie w internetowym artykule na www.pasieka24.pl: „Etykiety na miód – aspekty prawne” (wersja drukowana w nr 3/2015) i „Wykaz składników na etykiecie z miodem. Kiedy masz obowiązek go zamieścić?” (w wersji drukowanej ukaże się w kolejnym wydaniu „Pasieki”). Natomiast w bieżącym numerze możecie przeczytać o dacie minimalnej trwałości na etykiecie z miodem.

2010152.png

ŚWIAT

USA

» EPA zatwierdziła stosowanie Vectorine – biologicznego środka ochrony roślin. Grzybnia Clonostachys rosea, chroniąca kwiaty przed pleśnią i bezpieczna dla owadów, będzie roznoszona na ciałach pszczół miodnych. Tymczasem w stanie Waszyngton potwierdzono obecność wielkiego szerszenia azjatyckiego Vespa mandarinia (nie mylić z szerszeniem azjatyckim V. velutina). Miejmy nadzieję, że Amerykanie opanują sytuację.

Włochy

» Włoska firma stworzyła Bee-box, czyli ul dla każdego. Miodnia to kilka plastrów włożonych w przeźroczyste opakowania (aby użytkownik wiedział, kiedy miód sekcyjny jest „gotowy”). Wejście do ula znajduje się 2 metry nad ziemią. Kontakt z pszczołami jest więc ograniczony do minimum, można je za to obserwować. Nie jesteśmy przekonani, czy to dobre rozwiązanie…

Tanzania

» Pszczoły spektakularnie przerwały mecz między Young Africans i Iringa United. Większość piłkarzy rozsądnie padła na ziemię, zasłaniając uszy i twarze. Allego Sonso, obrońcy YA, udzielono pomocy medycznej. Przeżył.

Niemcy, Wielka Brytania

» Naukowcy odkryli, że jeśli pszczoły miodne mają do wyboru uprawy truskawek i rzepaku, to wolą te pierwsze – chyba że rzepak jest w pełnym rozkwicie. Mimo że zbieraczki znosiły do ula mniej pyłku z truskawek niż z rzepaku, to wykonywały tańce werbunkowe zachęcające do odwiedzenia truskawek. Za to trzmiele i inne dzikie pszczoły zawsze preferowały truskawki.

Australia

» Australijskie pożary spowodowały bardzo duże straty właściwie w każdym sektorze produkcji – pszczelarstwo również ucierpiało. Zagrożony jest także znajdujący się na Wyspie Kangura największy rezerwat pszczoły włoskiej na świecie. Biotop wyspy przez 150 lat pozostawał w niezmienionym stanie. Teraz wielu endemicznym gatunkom grozi wyginięcie, a pasieki zachowawcze straciły połowę uli.


Kalendarium najbliższych imprez pszczelarskich

Uwaga! W związku z zagrożeniem koronawirusem większość imprez pszczelarskich została odwołana. Prosimy o sprawdzanie informacji na bieżąco u Ogranizatorów.

7 marca 2020 – Otwarcie sezonu pszczelarskiego w Poznaniu (siedziba firmy „Łysoń” Sp. z o.o., ul. Jasielska 8c, 60-476 Poznań,
wszystkie wykłady odbędą się w Szkole Podstawowej nr 62, ul. Druskiennicka 32, 60-476 Poznań)

10-12 marca 2020 – Międzynarodowy Kongres Pszczelarski w Cieszynie oraz 57 Naukowa Konferencja Pszczelarska (teren kampusu Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, ul. Bielska 62)

14 marca 2020 – VI Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim(ul. Budowlana 4, 05-300 Mińsk Mazowiecki)

20-22 marca 2020 – APIRogów Międzynarodowe Targi Pszczelarskie w Hali Rogów (obiekty Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie, ul. Akademicka 20, 95-063 Rogów)

26-27 marca 2020 – Finał Ogólnopolskiego Konkursu „Bliżej Pszczół” na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

28 marca 2020 – XXVIII Forum Pszczelarzy w Przysieku (k. Torunia)

19 kwietnia 2020 – Ogólnopolskie Targi Pszczelarskie „Wiosna w pasiece” w Łowiczu (ul. Św. Floriana, muszla koncertowa)

25-26 kwietnia 2020 – Otwarcie sezonu pszczelarskiego w Radzyminie (siedziba firmy „Łysoń” Sp. z o.o., ul. Wiejska 5, 05-250 Radzymin)

Prosimy o przesyłanie informacji o organizowanych uroczystościach pszczelarskich o zasięgu ogólnopolskim na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (publikacja w kalendarium jest bezpłatna)


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"