NEWS:

  • w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4


Martyna Walerowicz

W telegraficznym skrócie

Polska

9 i 10 marca odbyła się 58 Naukowa Konferencja Pszczelarska – najważniejsze wydarzenie świata pszczelarskiego dla osób, które są żywo zainteresowane nauką i nowinkami technicznymi. Podsumowanie wykładów online znajdziesz na naszej stronie internetowej pasieka24.pl w Wiadomościach z Polski. W najbliższych wydaniach „Pasieki” zostaną opublikowane artykuły będące omówieniem najciekawszych wystąpień.

Zniszczenie uli

W styczniu i lutym doszło do dwóch aktów wandalizmu. Jeden miał miejsce w pasiece Polaków w Altreetz (Niemcy), gdzie prawdopodobnie nastolatkowie zrzucili sześć uli, skazując pszczoły na śmierć z wychłodzenia. Natomiast w styczniu nieznani sprawcy zabili 11 rodzin pszczelich Wiesława Szypulskiego, właściciela pasieki Złote Ule w Brodowie Bąbołach, przewracając i zalewając korpusy.

Pożar

W ogniu stanęły stodoła w Bogusławicach, w której przechowywany był sprzęt pszczelarski i miód, a także dom z pracownią pasieczną w Ostrówce (gmina Zabułów). Pszczelarzom można pomóc, wpłacając pieniądze na portalu zrzutka.pl.

Kradzież

Dwadzieścia uli zniknęło z pasieki w Pożarowie. Złodzieje dodatkowo przepakowywali ule w innym miejscu, niszcząc część korpusów. Właściciel pasieki, Łukasz Górnicki, twierdzi, że to nie pierwszy przypadek kradzieży pszczół w okolicy.

Przewrócone ule, nietypowy sprawca

Przewrócone ule znalazł też Henryk Połuszańczyk z Włodawy. Część jego pasieki stała w lesie i właśnie tam dokonano aktu wandalizmu. Jednak pszczelarzowi nie dawał spokoju fakt, że pasieka była ogrodzona i oddalona od leśnych ścieżek. Gdy historia się powtórzyła, postanowił zamontować fotopułapkę. Okazało się, że sprawcą był borsuk. Mężczyzna przeniósł ule w inne miejsce.

USA

Naukowcy z Agricular Research Service odkryli,
że nosemoza rozwijająca się w przewodzie pokarmowym pszczoły, ograbia owada z żelaza. Pasożyt pobiera pierwiastek bezpośrednio z pyłku, zanim wchłonie je jelito. Powoduje to pszczelą „anemię”.

USA

Dzięki szeroko zakrojonej akcji marketingowej miód, po raz pierwszy w historii, stał się najczęściej wybieranym słodzikiem przez Amerykanów, wyprzedzając nawet biały cukier.

Ukraina

Możliwe, że na Ukrainie przybędzie kolejnych pszczelarzy. Ministerstwo rolnictwa u naszych sąsiadów oceniło, że do zmaksymalizowania zysku z niewielkiego kawałka ziemi, korzystnie jest mieć pasiekę z przynajmniej 50 ulami. Ponadto warto inwestować w niszowe kierunki rozwoju (hodowla kaczek czy ślimaków, uprawa szarłatów, szparagów albo paulowni), bo nakłady szybko się zwracają.

Pakistan, Australia, Szwecja

Produkcja miodu w Pakistanie rośnie dzięki korzystnej cenie eksportowanej patoki, niskim kosztom założenia biznesu i braku konieczności wyższego wykształcenia. Zwiększenie zainteresowania pszczelarstwem notuje się również w Szwecji, chociaż nie ma ona tak dobrych warunków do produkcji miodu, jak Pakistan. Tymczasem w Australii produkcja miodu spadła z powodu suszy wywołanej przez  La Niña – temperatury były niskie, a powietrze suche, poważnie ograniczając nektarowanie roślin. Możliwe, że spadek sięgnie nawet 40%.

Francja

Francuska grupa kosmetyczna Guerlain i UNESCO otworzyło program „Kobiety dla pszczół”, promujący przedsiębiorczość i pszczelarstwo. Nad akcją patronat objęła Angelina Jolie. Szkolenia odbędą się w wyznaczonych rezerwatach biosfery UNESCO na całym świecie. Program trwa 5 lat i przez ten czas pszczelarkami zostanie 50 kobiet. Dzięki temu będą aktywne zawodowo - umożliwi to ich społeczną emancypację.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Maj bez kosiarki Nie warto często...

z Polski

Kobiałka Teresa , 09-05-2025

Kolejny gatunek obcego szerszenia dotarł do Hiszpanii Fot. Thai National...

ze świata

Kobiałka Teresa , 06-05-2025

Recenzja książki „Biotechniczne zwalczanie warrozy” „Biotechniczne zwalczanie warrozy” autorstwa Krzysztofa...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 06-05-2025

Pszczelarze są zaniepokojeni możliwością rozprzestrzenienia się roztocza Tropilaelaps clareae...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 06-05-2025

Estońscy pszczelarze, pozyskujący miód na własny użytek, nie dostaną...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 06-05-2025

Pszczelarze z Dolnego Śląska mogą wnioskować o odszkodowania ...

z Polski

Kobiałka Teresa , 06-05-2025

Przedmowa Sądzę, że w książce tej zawarłem zdecydowaną większość współczesnej...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025

WSTĘP Metody biotechnicznej walki z warrozą, w tym izolacja matek...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025

CZĘŚĆ TEORETYCZNA 1. Co osiągnęliśmy walcząc z warrozą głównie metodami...

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod

Olszewski Krzysztof, 29-04-2025