fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

POLSKA

Poznań/Warszawa

Politycy angażują się w ochronę pszczół. Prezydent Andrzej Duda dobrym przykładem (w Belwederze stanęły ule), a radna Halina Owsianna walczy o większy budżet na utworzenie parku roślin miododajnych w poznańskiej Cytadeli. Żyją tam chronione gatunki pszczół!

Kielce

Na dachu Filharmonii Świętokrzyskiej stanęły pięknie pomalowane ule. W akcję zaangażowana jest nie tylko dyrekcja obiektu kultury, lecz także Liga Ochrony Przyrody.

Filharmonia_ule_2019_10_044

Brusno (Połczyn)/Pabianice

Szóstego listopada w Brusnie pożar pochłonął sprzęt rolniczy i pszczelarski. Gospodarze ponieśli gigantyczne straty. Można im pomóc, dokładając złotówki na zrzutka.pl. Dwanaście dni później ogień strawił drewniane zabudowania pasieczne w Pabianicach.

Polska/Świat

Czternastego listopada premierę miała gra Bee Simulator, stworzona przez polskie VARSAV Game Studios i wydana przez sam CD Projekt! W tej grze wcielamy się w pracowitą pszczołę. W sam raz dla pszczelarzy nudzących się zimą.

Polska/Europa

Piętnastego listopada rozpoczęła się druga Europejska Konferencja Miodosytników. Przybyło na nią aż 120 uczestników z 21 krajów – to najprawdopodobniej największe wydarzenie tego typu na świecie. Organizatorem był EMMA i Poznańskie Targi Piwne. Coraz więcej osób pije miody pitne. Miodosytnictwo pszczelarskim kierunkiem przyszłości?

Legnica

Wandale zniszczyli pasiekę miejską należącą do Manufaktury Miodu. Aktu dokonano jesienią, gdy pszczoły były przygotowane do zimowli. Pszczelarze zaczynają wątpić w sens kontynuacji projektu.

Wysoka

Umorzono lipcową sprawę wytrucia 50 rodzin pszczelich. Pomimo wyznaczenia wysokiej nagrody, sprawców nie odnaleziono.

Krasiczyn

Niedźwiedzie po prostu nie potrafią oderwać łap od uli! Tym razem drapieżniki zniszczyły pasiekę w nadleśnictwie Krasiczyn. Nadleśnictwo przypomina, że to człowiek jest w lesie gościem.

Głuchołazy

Nie opryski, a celowe wytrucie, było najprawdopodobniej przyczyną śmierci 20 rodzin pszczelich. Martwe pszczoły odkryto 21 października. Prezes tamtejszego koła pszczelarskiego jest pewny celowego działania.

Krosno

Lipy i robinie zasadzili pszczelarze z PZP Krosno. Nadleśnictwo Rymanów już w 2017 r. udostępniło pszczelarzom fragment lasu, który nazwano „lasem pszczelarskim”. Wydarzeniu towarzyszyły wykłady z leśnictwa i o projekcie „Pszczoły wracają do lasu”.

Pszczelarskie wiadomości ze świata

ŚWIAT

Unia Europejska

Parlament Europejski odrzucił projekt, który niedostatecznie chronił pszczoły. Parlamentarzyści nie zgodzili się na dalsze utrzymywanie przepisów, które mniej restrykcyjnie podchodzą do oceny wpływu pestycydów na pszczoły miodne i inne owady.

Kanada i USA

Skala fałszowania miodu w USA i Kanadzie przechodzi ludzkie pojęcie – co czwarta łyżeczka zawiera dodatek syropów.

Włochy, Francja, Rumunia

Tak złego sezonu jeszcze nie zanotowano w tych krajach. We Włoszech zebrano zaledwie 12 tys. ton miodu, we Francji mniej niż 9 tys. ton (ćwiartka wyników z 1990 r.!). Rumuńscy pszczelarze w porównaniu do pozostałych krajów nie mają na co narzekać, ale i u nich sezon był gorszy – w tamtym roku zebrali 30 tys. ton, w tym 25 tys. Eksperci za problemy obwiniają zmiany klimatu, powodujące zmiany pogodowe.

Australia

Pszczoły spadały z nieba i umierały. Przyczyną było zatrucie alkoholowe wywołane wypiciem sfermentowanego nektaru. Zjawisko to występuje coraz częściej – zmiany klimatyczne powodują ostrzejsze i dłuższe susze, a brak wody przyspiesza fermentację nektaru.

Niemcy

Niemcy przygotowują się do całkowitego wycofania z rynku Glifosatu. Ostatecznie środek całkowicie zniknie z użycia po 2023 r. Decyzję rząd argumentuje troską o bioróżnorodność środowiska.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"