Telegraficzny skrót wydarzeń
Polska (cały kraj)
» Piątego września prokuratura rozpoczęła badanie okoliczności dopuszczenia do obrotu przez ministra Ardanowskiego zapraw neonikotynoidowych zakazanych w pozostałych krajach Unii. Prokuratura sprawdza, czy zachowano wszystkie procedury. Podejrzewa się zignorowanie opinii ministrów zdrowia i środowiska.
Polska (cały kraj)
» Zmianie ulegnie Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Po wprowadzeniu aktualizacji wszystkie pasieki będą musiały zostać zarejestrowane. Proces legislacyjny rozpocznie się wkrótce.
Polska (cały kraj)
» W lipcu w kraju pojawiły się aż 54 nowe ogniska zgnilca amerykańskiego. Łącznie chorobę wykryto w 109 pasiekach.
Malenin k. Tczewa
» Pszczoły miodne wyjadają owoce malin z uprawy. W dodatku pracownicy sezonowi szybko rezygnują ze zbiorów u sadownika, bo są żądleni. Pszczelarz nie czuje się odpowiedzialny. Prawo nie reguluje takich sytuacji, tymczasem sprawa ciągnie się drugi rok.
SGGW Warszawa
» Polscy naukowcy opracowali sposób suszenia miodu (wykorzystywanego np. do kosmetyków), który zawiera 80% miodu naturalnego. Pozostałe 20% to nutrioza – zdrowsza od powszechnie używanej maltodekstryny.
Kraśnik
» Dwudziestego trzeciego lipca w pobliżu pasieki znaleziono zwłoki mężczyzny z licznymi śladami pożądleń. Obok stało wiadro z plastrami pszczelimi – nie należały do niego.
Bieszczady, Solina
» Ze względu na szkody wyrządzane w pobliżu domów, a także w pasiekach, RDOŚ wydała zgodę na hukowe odstraszanie niedźwiedzi przez mieszkańców. Zgoda obowiązuje do końca września.
Fot. Nadleśnictwo Baligród
Gliwice
» Ósmego lipca pszczelarz znalazł pięć uli w wodzie. Pasieka, którą prowadził, znajdowała się w danym miejscu legalnie. Wandale zniszczyli także stojaki. Sprawę zgłoszono na policję.
Wiadomości ze świata
Kanada
» Wielki sukces Polaków. Wydawnictwo Pasieka zdobyło aż trzy medale na targach ApiEXPO odbywających się w ramach międzynarodowego kongresu Apimondia. Firma Łysoń zdobyła cztery nagrody, w tym złoto za miodarkę przystosowaną do użycia przez osoby niepełnosprawne.
Brazylia
» W Brazylii zaczęły masowo ginąć pszczoły. W ich ciałach często wykrywany jest fipronil – związek zakazany na terenie Unii Europejskiej, prawdopodobnie kancerogenny. Od momentu przejęcia władzy przez Jaira Bolsonaro w styczniu, w kraju dopuszczono do obrotu dodatkowe 290 pestycydów, czyli o 27% więcej niż w tym samym okresie tamtego roku.
Hiszpania
» Hiszpanie przedłożyli Komisji Europejskiej projekt, w którym proponują, by etykiety na słoiki z miodem zawierały dokładną informację o procentowej zawartości miodów z innych krajów.
Berlin
» W wyniku wielkiej popularności pszczelarstwa miejskiego w stolicy Niemiec (wzrost liczby hobbystów o ¼) w tym roku wystąpiła plaga rójek. Dlatego w mieście zaczęło działać aż 50 „schwarmfängerów” (łapaczy rojów), działających całą dobę.
USA/Japonia
» Naukowcy wykazali, że pszczoły do prawidłowego rozwoju potrzebują nie tylko białek pochodzenia roślinnego, lecz również „zwierzęcego” z komórek bakteryjnych.
Australia
» Zakończono badania nad szczepionką na jad pszczeli, o przyspieszonym i wzmocnionym działaniu. Testy przeprowadzono na 27 alergikach – wszystkich z powodzeniem odczulono.