fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

Polska

» W Jastrowie (Wielkopolska) w noc sylwestrową nieznani sprawcy zniszczyli kilkanaście uli. Do podobnego zdarzenia doszło szóstego stycznia w Brodowie Bąbołach, gdzie zalano lub wymrożono 11 rodzin pszczelich z pasieki Złote Ule.

» Pod koniec listopada fotopułapka znajdująca się w pasiece Jana Zenkera (Osiek pod Legnicą) zarejestrowała nietypowego złodzieja, który kradł kłęby zimowe, wsypując pszczoły do pudła transportowego.

» Polski Związek Pszczelarski wystosował pismo do MRiRW, w których nalega na wprowadzenie dofinansowania do każdej przezimowanej rodziny pszczelej. Zwrócono uwagę na coraz trudniejsze utrzymanie pszczół w dobrym zdrowiu, gwałtowne anomalie pogodowe, masowe wycinanie drzew pożytkowych itd. Problemem jest też dostępność do różnych rodzajów leków.

» Polska znajduje się na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem produkcji miodu. Więcej produkuje tylko Hiszpania, Rumunia i Węgry.


Fot. tongcom, freepik

» Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławcu tworzą system monitoringu ula i aplikację BeeApp, która pomoże pszczelarzom sprawniej kontrolować rodziny pszczele. Można ich wspomóc na zrzutka.pl.


Świat

Kanada

» Kanadyjscy naukowcy mówią wprost – wahania temperatury podczas transportu matek pszczelich mają większy wpływ na ich płodność niż pestycydy. Podczas analiz warunków transportu matek zmierzono, że temperatura rosła nawet do 38°C i spadała poniżej 15°C. Kanada i USA kupują matki w odległych krajach w tym w Nowej Zelandii.

Wietnam

» Pszczoły wschodnie żyjące w Wietnamie oblepiają wlotki do gniazd kałem zwierząt. Odchody skutecznie odstraszają drapieżne szerszenie Vespa soror, które zniechęcone nie zgryzają wejścia, by się dostać do ula.

Odessa (Ukraina)

» U nas mróz, u sąsiadów – odwilż. Pierwszego stycznia pszczoły w Odessie wykonały oblot „wiosenny”. Temperatura wynosiła 12°C i świeciło słońce.

Nowa Zelandia

» 320 mln dolarów nowozelandzkich – tyle przeznaczy rząd na nauczanie zawodów praktycznych: budownictwa, mieszkalnictwa, rolnictwa. Część pieniędzy trafi do początkujących pszczelarzy. Wszystko po to, by złagodzić skutki pandemii.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"