Konferencja „Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie”
Każdy zainteresowany może wziąć udział w konferencji „Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie”, która odbędzie się 3 grudnia 2020 r. Oczywiście spotkanie odbędzie się online. Celem jest rozpowszechnienie wiedzy o korzyściach wynikających ze stosowania roślin kwietnych w pobliżu upraw np. na miedzach.
Utrata bioróżnorodności na wsiach, a przede wszystkim na wielkoobszarowych uprawach rolnych, to poważny problem. W ostatnich dziesięcioleciach doszło do paradoksu, w którym bardziej zróżnicowaną roślinnością cieszą się miasta, niż wsie. Tymczasem połacie „dzikiej” roślinności to środowisko życia zwierząt, w tym owadów zapylających oraz gatunków zwalczających szkodniki (pająków, parazytoidów, owadów drapieżnych). Utrzymywanie pasów kwietnych zmniejsza ilość insektycydów, co z kolei zwiększa różnorodność biologiczną.
Konferencja „Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie” przypada na czas ustalania przebiegu Krajowego Planu Strategicznego (program utworzony jako następstwo Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich) w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w latach 2021-2027. Konferencja może okazać się ważnym głosem w sprawie wsparcia finansowego pasów kwietnych w polskim rolnictwie.
Podczas konferencji zostaną przedstawione następujące tematy:
- Wyniki badań nad eksperymentalnymi pasami kwietnymi, prowadzonymi w Polsce w latach 2018-2019.
- Stosowanie upraw współrzędnych i pasów kwietnych w sadownictwie.
- Pogodzenia intensywnej gospodarki rolnej z utrzymaniem i poprawą rodzimej różnorodności biologicznej oraz świadczonych przez nie usług ekosystemowych (tłumaczenie wykładu dr. Bena Woodcocka* z Centre for Ecology and Hydrology w Wielkiej Brytanii).
- Stanu przygotowań Krajowego Planu Strategicznego na lata 2021-27, a także propozycji dotyczących uwzględnienia pasów kwietnych w tym planie. Prelekcję wygłosi przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rejestracji można dokonać TUTAJ.
*Ben Woodcock to autor około 100 publikacji naukowych, głównie dotyczących owadów zapylających i neonikotynoidów. To człowiek, który zajmuje się ochroną przyrody w programach rolno-środowiskowych.