fbpx

NEWS:

Podlaskie miodem stoi

Podlaskie miodem stoi

Miód Podlaski – etykiety z taką nazwą, kolorową banderolą i naklejką zdobią słoiki z miodem z ponad 50 podlaskich gospodarstw pszczelarskich. Darmowe pakiety etykiet z nakrętkami – nawiązujące do kolorowego logo Podlaskiego – to jedna z wielu form wsparcia i promocji pszczelarstwa przez samorząd województwa.

– Wspieramy podlaskich pszczelarzy, bo promujemy Podlaskie, jego markę, a miód podlaski jest najlepszą wizytówką naszego regionu – wyjaśnia Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, prywatnie także pszczelarz. – Podlaskie to tereny pełne dobrych pożytków, z jednej strony rzepak, z drugiej łąki, bagna, lasy. Same parki narodowe w naszym regionie zajmują ponad 900 km2. To prawie tyle co dwie aglomeracje warszawskie! Oznacza to, że miód z Podlaskiego jest miodem z terenów wyjątkowych. Dlatego warto w niego inwestować.

Od małej pszczółki

Inwestycje samorządu województwa w rozwój i promocję pszczelarstwa trwają od kilku lat. I obejmują nie tylko pszczelarzy już aktywnie działających, ale także tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pszczelarstwem. To uczniowie szkół podstawowych i średnich, dla których urząd marszałkowski organizuje konkursy plastyczne, filmowe, warsztaty edukacyjne, pokazy a nawet Olimpiadę – czyli Wojewódzki Konkurs Wiedzy Pszczelarskiej organizowany pod patronatem Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli.

O popularności konkursów dotyczących pszczelarstwa może świadczyć rekord osiągnięty w 2021 r. – liczba prac na konkurs plastyczny wyniosła ponad 1400! Zajęły nie tylko stoły i krzesła w jednej z sal urzędu marszałkowskiego, ale także ściany, drzwi i podłogi. Komisja oceniała je przez dwa dni.

– Nie wiem, jak to oceniliście, bo jest tego ogrom, ale to świadczy o tym, że dzieci i młodzież coraz chętniej zajmują się tematem pszczół w naszym życiu, a o to przecież nam chodzi – mówił podczas wręczania nagród laureatom wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Bliskie spotkania a wręcz uczestnictwo w życiu pszczół uczniom podlaskich szkół o profilu rolniczym umożliwiły też przyszkolne pasieki, założone dzięki dotacjom z samorządu województwa.

Konkurs Plastyczny Choć jeden dzień Pszczołą być 35 of 36

Zdjęcie: Konkurs Plastyczny Choć jeden dzień Pszczołą być (35 of 36). Autorka: Paulina Dulewicz, UMWP.

– Cztery szkoły z naszego województwa zdecydowały się przyjąć naszą propozycję i za otrzymaną od nas dotację postawiły na swoim terenie przyszkolne pasieki – wyjaśnia wicemarszałek Derehajło. – To fantastyczna okazja, aby uczestniczyć w pracach w pasiece, uczyć się tego fachu, a przy okazji promować rozwój pszczelarstwa.

– Mam kilku uczniów, którzy regularnie przychodzą do naszej szkolnej pasieki. Interesują się pszczołami i podjęli już decyzje, by w swoich gospodarstwach reaktywować rodzinne pasieki – opowiada Wiktor Wolszczuk, nauczyciel, pszczelarz i opiekun szkolnej pasieki pod nazwą „Szkoła Miodna” w Zespole Szkół Technicznych im. W. St. Reymonta w Czartajewie. – Jesteśmy już po pierwszych zbiorach. Mamy szkolny miód wielokwiatowy.

Przyszkolne pasieki powstały też przy szkołach w Krzyżewie, Dowspudzie i Łomży.

Podobna pasieka dofinansowana z funduszy województwa stanęła także na terenie miasta Siemiatycze. Pszczoły, którymi opiekują się przedstawiciele lokalnego koła pszczelarskiego, można podglądać on-line na stronie miasta Siemiatycze, dzięki kamerom zamontowanym w pasiece.

Pszczelarz w centrum

Promocja pszczelarstwa to także pokazywanie efektów pracy pszczelarzy, czyli produktów pszczelich. O miodach, podlaskich pasiekach i tym, co w nich najlepsze widzowie regionalnych kanałów i ogólnopolskiej telewizji mogli się dowiedzieć z programów realizowanych na zlecenie urzędu marszałkowskiego. W audycjach wzięli udział pszczelarze zarejestrowani w specjalnej bazie producentów lokalnych prowadzonej przez urząd marszałkowski pod adresem produkty.podlaskie.eu.

– To ważne, aby pokazywać i wspierać tych producentów, w tym także pszczelarzy, którzy działają na rynku w sposób formalnie legalny, pod okiem służb sanitarnych i weterynaryjnych – wyjaśnia wicemarszałek Stanisław Derehajło. – Pracownicy naszego Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego odwiedzają ich, przeprowadzają wywiady, przybliżają ich prace, by pokazać, że warto kupować miody i produkty pszczele od pszczelarzy z regionu: sprawdzone, doskonałe i bezpieczne!

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego to miejsce, w którym podlascy producenci znajdują duże wsparcie i pomoc nie tylko pod względem promocyjnym.

– Ci, którzy zastanawiają się nad rozpoczęciem przygody z wprowadzaniem swoich produktów na rynek, znajdą tam odpowiedzi na pytanie, czy np. lepsza będzie dla nich sprzedaż bezpośrednia czy może Rolniczy Handel Detaliczny – wymienia wicemarszałek. - Mamy też analizy i wyjaśnienia dotyczące rozmaitych kwestii podatkowych i księgowych. Ale przede wszystkim ściśle współpracujemy ze służbami sanitarnymi i weterynaryjnymi, aby dookreślić i rozwiać wątpliwości, co do wymogów prowadzenia pasieki i pracowni pszczelarskiej.

Jedną z takich form współpracy jest specjalny poradnik dotyczący pracowni i innych aspektów działalności pszczelarskiej. Podobnie jak wcześniejsza publikacja PCPL omawiająca serowarstwo, tak też ta jest konsultowana ze środowiskiem naukowym, pszczelarskim, ale też ze służbami sanitarno-weterynaryjnymi.

– Chcemy, by podobnie jak poradnik serowarski, tak i ten zyskał zatwierdzenie Głównego Lekarza Weterynarii i był przewodnikiem po formalnościach dla pszczelarzy – planuje wicemarszałek.

Poradnik w wersji roboczej jest już opublikowany w formie PDF na stronie pcpl.wrotapodlasia.pl.

pasieka szkolna w czartajewie. Na zdj

Zdjęcie: Pasieka szkolna w czartajewie. Na zdj. od lewej nauczyciel Wiktor Wolszczuk, Stanisław Derehajło wicemarszałek województwa. Autor: UMWP.

Podlaskie na etykiecie

Znaczącym wsparciem w promocji podlaskich pszczelarzy jest też opracowany na ich potrzeby specjalny system identyfikacji wizualnej miodu podlaskiego. Oparty na założeniach logo województwa.

– Zależało nam, aby doskonałej jakości miody z Podlaskiego były łatwo dostrzegalne dla klienta, a jednocześnie, aby pszczelarze uzyskali dostęp do bardzo prostego i wiarygodnego systemu promocji i ochrony – wyjaśnia wicemarszałek Derehajło. – Każdy, kto kupi „Miód Podlaski” z naszą etykietą ma pewność, że nabywa produkt od lokalnego pszczelarza, który sam doglądał swych pszczół. Każdą pasiekę odwiedzają nasi pracownicy, a wyniki wizytacji możecie Państwo ocenić na stronie produkty.podlaskie.eu.

Do programu zgłosiło się kilkudziesięciu pszczelarzy, spośród których po weryfikacji pod względem formalnym wybrano 54. Dostali oni komplety, na które składają się: etykiety, banderole oraz odpowiednie zakrętki w wariancie białym i czarnym. Ponadto pszczelarze mogli wybierać spośród następujących rodzajów zestawów, które zostały uzupełnione o indywidualne dane producenta:

- Miód podlaski

- Miód podlaski nektarowy wielokwiatowy,

- Miód podlaski z terenów leśnych,

- Miód podlaski nektarowo-spadziowy.

Etykiety zostały zweryfikowane pod względem prawidłowości danych tam zawartych i pod kątem odpowiednich przepisów. Dodatkowym walorem systemu jest zapoznawanie pszczelarzy z zasadami prawidłowego etykietowania oraz promocja.

Podlaskie miody

Zdjęcie: Podlaskie miody. Autor: UMWP.

W sieci i na łące

Promocja jest niezbędna także w szeroko rozumianych mediach. W Internecie orazw radiu samorząd Podlaskiego intensywnie promuje i zachęca do wspierania pszczelarstwa. Cykl audycji w lokalnych rozgłośniach radiowych o pszczołach i produktach pszczelich cieszył się dużą popularnością. Podobnie jak cykl filmowy prezentowany na profilu w mediach społecznościowych (profil Podlaskie. Na ławeczce), w którym pszczelarze i naukowcy obalali szereg mitów dotyczących pszczelarstwa. Oprócz wiedzy w konkursach towarzyszących audycjom można było zdobyć pakiety roślin miododajnych i rozmaite gadżety związane z pszczelarstwem. W konkursach wzięli udział widzowie i słuchacze nie tylko z Podlaskiego, ale z wielu innych regionów w kraju.

Szczególną popularnością w ostatnich dwóch latach cieszą się akcje związane z tworzeniem łąk kwietnych. Dzięki rozmaitym konkursom pakiety z nasionami roślin miododajnych trafiły do wielu gospodarstw i instytucji w Podlaskiem. Łąki kwietne powstały m.in. w Rudce przy remizie OSP KGW „Róża”, w Sokółce przy ul. Grodzieńskiej w parku miejskim, przy Rektoracie i Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Wiedza i pieniądze

Najlepsza promocja nie zastąpi fachowej wiedzy, dlatego urząd marszałkowski w ciągu ostatnich kilku lat zorganizował na terenie Podlaskiego kilkadziesiąt szkoleń skierowanych do pszczelarzy doświadczonych i początkujących. Spotkania z fachowcami z rozmaitych dziedzin dotyczących gospodarki pasiecznej i hodowli pszczół cieszyły się sporą frekwencją. Na darmowe wykłady organizowane w salach urzędu bądź Uniwersytetu w Białymstoku jednorazowo przyjeżdżało 100-200 osób z Białegostoku i innych miejsc regionu. Wśród wykładowców byli m.in.: dr hab. Małgorzata Maria Bieńkowska, dr hab. Zbigniew Adam Lipiński, dr hab. Grzegorz Borsuk; dr n. med. Maria Magdalena Tomasiak-Łozowska.

Obok wsparcia merytorycznego i promocyjnego samorząd województwa zdecydował także o zorganizowaniu konkursów dotacyjnych ściśle związanych z rozwojem pszczelarstwa w regionie. W roku 2021 z dofinansowania skorzystali m.in. augustowscy bartnicy, którzy będą propagować bartnicze tradycje (wpisane w roku 2020 na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO), Stowarzyszenie Pszczelarze z Sejn i Puńska otrzymali dotację na unowocześnienie pasiek, a Stowarzyszenie Apibus z Augustowa na poprawę bazy pożytkowej.

– Konkurs mile nas zaskoczył. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć w nim udział – mówił podczas podpisywania umowy dotacyjnej Grzegorz Szewczyk ze stowarzyszenia Apibus. – Środki na pewno zostaną dobrze wykorzystane, głównie na zakup węzy dla pszczół środkowoeuropejskich i augustowskich oraz na poprawę bazy pożytkowej dla pszczół w Puszczy Augustowskiej.

W roku 2021 zarząd województwa zdecydował także o ogłoszeniu konkursu na „Pszczelarza Roku” – jego wyniki nie były jeszcze znane przed publikacją artykułu.

Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego


z Polski

15-05-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Jaja jako narzędzie oceny sytuacji w ulu

z Polski

07-05-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Czy nasze etykiety są zgodne z prawem?

z Polski

24-04-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kontrola miodów 2024 – znowu dużo kar

z Polski

24-04-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kradzież uli w Dobrczu

z Polski

23-04-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Żar w podkurzaczu gaśnie. Co robić?

z Polski

11-04-2024, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Apilandia w nowej odsłonie

z Polski

03-04-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Szerszeń azjatycki - blisko Polski

z Polski

26-03-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Szop pracz – zagrożenie dla pasiek?

z Polski

12-03-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Konradów – kradzież uli

z Polski

04-03-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Najlepsze polskie miody zostały wybrane!

z Polski

01-03-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Jak wybrać miejsce pod pasiekę?

z Polski

28-02-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

O balsamie pyłkowym

z Polski

14-02-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Święty Walenty patron… pszczelarzy?

z Polski

19-01-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pasieka gra z WOŚP!

z Polski

18-01-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Mead Madness Cup 2024!

z Polski

17-01-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Miód odsklepinowy – kwestie prawne

z Polski

09-01-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Matka czy królowa? Wyniki ankiety

z Polski

20-12-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dofinansowania dla lubelskich pszczelarzy

z Polski

15-12-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

61. Naukowa Konferencja Pszczelarska 

z Polski

09-11-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dofinansowania dla pszczelarzy na 2024 r.

z Polski

27-10-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Historia pewnego pszczelarskiego zdjęcia

z Polski

28-09-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczoły dla Afryki

z Polski

25-09-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Festiwal Kultury Pszczelarskiej

z Polski

20-09-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wielka Aukcja dla Pszczół

z Polski

18-09-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Umyślne podpalenie pasieki w Marysinie

z Polski

12-09-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Będą zmiany na etykietach z miodem

z Polski

11-09-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zadrzechnia i pszczoła miodna

z Polski

18-08-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Przepis na miód pitny

z Polski

09-08-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Finansowa pomoc dla pszczelarzy 2023

z Polski

31-07-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Karczowiska po raz XIX

z Polski

26-07-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczołobójstwo

z Polski

25-07-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Już za chwilę – Apimondia!

z Polski

11-07-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Trzy przepisy na letnie napoje z miodem

z Polski

11-07-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zostań Mecenasem Pszczół

z Polski

04-07-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczoły Karpackie – nasi dobrodzieje

z Polski

28-06-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pasieka edukacyjna w Harmężach

z Polski

28-06-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Lot trzmiela przerwał jazdę

z Polski

20-06-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kurs „Rzeczoznawca chorób pszczół”

z Polski

15-06-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Schwytano złodzieja miodu

z Polski

12-06-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Film „Rój” – wolność to iluzja

z Polski

05-06-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wrocław sieje łąki – edycja 2023

z Polski

31-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Co dalej ze strzelnicą w Łukowie?

z Polski

29-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Jak niezapominajka puszcza oczko

z Polski

23-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Liczba uli w Unii Europejskiej

z Polski

23-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kampania społeczna Podziękuj Pszczole

z Polski

22-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Spadek cen miodu

z Polski

19-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Almette sieje łąki

z Polski

19-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Hotel dla murarek obok Muzeum Zamoyskich

z Polski

12-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Piknik Rodzinny – Dzień Pszczoły

z Polski

10-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Światowy Dzień Pszczół w Wadowicach

z Polski

08-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

We Wrocławiu o miodzie

z Polski

05-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarzu wypełnij ankietę!

z Polski

19-04-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Strzelnica w Łukowie zdewastowana

z Polski

18-04-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Z Ukrainy napływa miód techniczny

z Polski

17-04-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Nie każdy niedźwiedź kocha miód?

z Polski

04-04-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Martwe pszczoły na chodniku w Lublinie

z Polski

31-03-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pamiętaj o zgłoszeniu wymiany matek!

z Polski

24-03-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Bee Press Photo 2023

z Polski

14-02-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pieniądze na ochronę zapylaczy

z Polski

27-01-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Rekord pszczelarek

z Polski

27-01-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ósmy obcy pasażer nosema

z Polski

13-01-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Polska pomaga libańskim pszczelarzom

z Polski

09-01-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Inwałdzie skradziono ule

z Polski

05-01-2023, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

60 Naukowa Konferencja Pszczelarska

z Polski

20-12-2022, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Profesor Jerzy Woyke nie żyje

z Polski

13-12-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zwiększenie dopłat do rodzin pszczelich

z Polski

13-12-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zwycięzca konkursu o 5000 zł

z Polski

06-12-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Europejskie pszczelarstwo tkwi w kryzysie

z Polski

05-12-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Intensywnie działają dla pszczół

z Polski

21-11-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Skradziono całą pasiekę

z Polski

15-11-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Malenin – skradziono rodziny pszczele

z Polski

03-11-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Mead Madness Cup 2023

z Polski

17-10-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Rudnie spłonęły pszczoły

z Polski

27-09-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Blada pszczoła w ulu

z Polski

21-09-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczela żałoba po królowej Elżbiecie

z Polski

20-09-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kradzież uli w Starych Lipinach

z Polski

30-08-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Beczki pełne syropu skusiły pszczoły

z Polski

29-08-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Święto polskich pszczelarzy

z Polski

29-08-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Rekordowa sprzedaż cukru

z Polski

19-08-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dentsu zbiera miód

z Polski

17-08-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Konsorcjum pszczelarskie w Kluczborku

z Polski

12-08-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Miodowy odcisk palca

z Polski

09-08-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pasieka Sosenka okradziona!

z Polski

03-08-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zostań pszczelarzem roku!

z Polski

03-08-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Parafina w wosku

z Polski

21-07-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ule z recyklingu… po raz kolejny!

z Polski

21-07-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczoły zjadają maliny

z Polski

20-07-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wypadek przez pszczołę?

z Polski

14-07-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kradzież pasieki w Bogatyni

z Polski

08-07-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Przychodzi pszczoła do lekarza... 

z Polski

08-07-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Miedziowe pszczoły!

z Polski

28-06-2022, 2025-02-01 Andrzej Karwacki - avatar 2025-02-01 Andrzej Karwacki

Projekt BeeGen - materiały szkoleniowe

z Polski

13-06-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dwa miliony dla pszczelarzy

z Polski

07-06-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Rajd rowerowy „Od pasieki do pasieki”

z Polski

02-06-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Światowy Dzień Pszczół w Otwocku

z Polski

31-05-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ktoś zniszczył 120 uli

z Polski

30-05-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Elektryzująca gadka roślin

z Polski

30-05-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Piknik Przyjaciele pszczół

z Polski

26-05-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Perfidne zniszczenie uli

z Polski

25-05-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Światowy Dzień Pszczół w Banku Pekao

z Polski

18-05-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kradzież uli w Goniczkach

z Polski

11-05-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kurs pszczelarski w Wilanowie

z Polski

04-05-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kradzież uli w Ludźmierzu

z Polski

04-05-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Chronić pszczoły – racjonalnie

z Polski

26-04-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Praca dla pszczelarzy z Ukrainy

z Polski

19-04-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Nowa sztuczka fałszerzy miodu

z Polski

25-03-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

6081 zł dla Ukrainy!

z Polski

18-03-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Złapano zabójcę pszczół

z Polski

18-03-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Świetne inicjatywy w Sosnowcu

z Polski

18-03-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Sosnowcu budzą pszczoły

z Polski

09-03-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dopłaty dla pszczelarzy

z Polski

08-03-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Mead Madness Cup 2022

z Polski

04-03-2022, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Wydawnictwo Pasieka dla Ukrainy

z Polski

15-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Bezpłatne szkolenie w Wojnowie

z Polski

21-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ochrona pszczoły Augustowskiej

z Polski

22-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Bee Press Photo i Bee Art 2022

z Polski

22-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Konkurs o 5000 zł edycja 2022

z Polski

16-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Greckie pączusie z miodem

z Polski

15-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Trzysta tysięcy dla pszczelarzy

z Polski

15-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zabił pszczoły, wychładzając gniazda

z Polski

15-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ucząc o pszczołach

z Polski

15-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Bezpłatne wykłady pszczelarskie online

z Polski

14-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wydawnictwo Pasieka wspiera strażaków

z Polski

31-01-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Praktyki współistnienia

z Polski

24-01-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dofinansowanie dla rolników-pszczelarzy!

z Polski

03-01-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarstwo to stan umysłu

z Polski

27-12-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wypadek ciężarówki z miodem

z Polski

01-12-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Małopolski szlak miodem płynący

z Polski

26-11-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Mead Madness Cup

z Polski

08-11-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

O pszczołach w Ustroniu Morskim

z Polski

08-11-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Jesienne Pszczoły 2021 w Apilandii

z Polski

08-11-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dofinansowanie do pasów kwietnych

z Polski

27-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Jeszcze tylko kilka dni!

z Polski

25-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Pile staną pszczele bioindykatory

z Polski

25-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

10 lat za 10 słoików

z Polski

19-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zmarł Profesor Jarosław Prabucki

z Polski

15-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wojakowa z ogrodem miododajnym

z Polski

08-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczela przestrzeń w Szczepanowicach

z Polski

01-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ogrody miododajne w gminie Szczurowa

z Polski

30-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Webinar pełen przydatnej wiedzy!

z Polski

27-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Konkurs na facebooku Pasieki!

z Polski

27-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Strzelnica pszczelim domem!

z Polski

20-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Morderca pszczół zatrzymany

z Polski

16-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zabili pszczoły, zniszczyli ule

z Polski

15-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczele radio

z Polski

13-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Marihuana wśród uli

z Polski

27-08-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Podlaskie miodem stoi

z Polski

25-08-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Co ty pleciesz? Ul!

z Polski

24-08-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Krakowskie miodobranie już we Wrześniu!

z Polski

19-08-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Nie rozsiewaj nasion gdzie popadnie!

z Polski

19-08-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Strzelnica dla pszczół

z Polski

16-08-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ule… z recyklingu?

z Polski

11-08-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Lepiej nie robić nic

z Polski

30-07-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wytrute pszczoły w Świeciu

z Polski