Najlepsze polskie miody zostały wybrane!
Zdjęcie: Agata Ryniewicz-Błaszczyk (wszystkie zaprezentowane zdjęcia zostały zrobione przez wymienioną autorkę)
Polska kultura i tradycja tworzenia miodów pitnych wraca do najświetniejszych lat swojego istnienia. Wszystko to za sprawa dwóch światowych wydarzeń, które odbyły się 22-24 lutego 2024 w Warszawie.
W tych dniach odbyła się Europejska Konferencja Miodosytników oraz największy konkurs miodów pitnych na świecie, Mead Madness Cup, a także pierwsza edycja międzynarodowego konkursu miodów pszczelich Honey Madness Cup.
Konferencja i konkurs Mead Madness Cup są organizowane od 2018 roku i już na dobre zapisały się w kalendarzu imprez świata miodów pitnych. Przeznaczone są zarówno dla miodosytników domowych jak i dla komercyjnych producentów. Organizatorami tych wydarzeń są Mateusz „maTEJ” Błaszczyk, Krzysztof Jarek (Kings of Mead) oraz Tomasz Józefowicz (pitnemiody.pl).
Miody pitne to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynku produkcji alkoholu. Nasz kraj jest historycznie związany z tym trunkiem i chodź jego popularność na przestrzeni lat zmalała, to niezmiernie pozostaje on związany z Polską. Nasze miody są produktem cenionym i rozpoznawanym na świecie, zaczynają tez ponownie zdobywać zaufanie polskiego konsumenta. Bogactwo miodów pitnych jest niewyobrażalne, a wpływ na to ma nieograniczona ilość gatunków miodów pszczelich, dodatków owoców, ziół, korzeni, słodów i wielu innych. Co ważne miód pitny nie musi być trunkiem słodkim, mamy tez miody wytrawne i półsłodkie, a także gazowane i o rożnej mocy alkoholu.
– Jeżeli ktoś mówi, że nie lubi miodów pitnych to ja osobiście mu nie wierzę. Ta osoba po prostu nie znalazła jeszcze miodu pitnego, który odpowiadał by jej preferencja smakowym, a na pewno taki miód istnieje – mówi Mateusz „maTEJ” Blaszczyk organizator konferencji i autor książki „Miód Pitny – Kompendium wiedzy o najstarszym alkoholu świata i metodach jego wytwarzania”.
Prestiż rośnie
W pierwszych dwóch dniach ponad 70 sędziów z Europy, Meksyku, USA i Azji oceniło ponad 700 miodów pitnych z całego świata. Miody komercyjne i domowe rywalizowały oddzielnie. Łącznie w konkursach byli przedstawiciele z 37 państw świata, w tym z tak odległych zakątków naszego globu jak Australia, Nowa Zelandia, USA, Singapur, Korea Południowa, Japonia, Południowa Afryka, Nowa Kaledonia, Tajlandia. Medale zostały przyznane w kilkudziesięciu kategoriach, a konkurs zwieńczyło wybranie najlepszego miodu pitnego. W tym roku tytuł i puchar Grand Champion HOME trafił do Szwecji, a zdobył go Jonatan Nygren, natomiast w rywalizacji producentów zwyciężyła miodosytnia z Norwegii Mjøderiet ze swym miodem Glød.
– Co roku odnotowujemy wzrost zainteresowania konkursem, zarówno wśród uczestników jak i profesjonalnych sędziów. Wystarczy wspomnieć, że w tym roku udało nam się zaprosić do oceniania światową czołówkę ekspertów, w tym takie osobistości jak Sandy Cockerham (USA, szefową BJCP), Johna Allisona (USA), Marcina Jarosa (Polska), Gerta Smeta (Belgia) i wielu innych – mówi dyrektor konkursu Krzysztof Jarek.
Konkurs wyłonił tez Mistrza Polski wśród domowych miodosytników. Tytuł ten przyznawany jest miodosytnikowi, którego produkty zdobędą najwięcej medali w całym konkursie. W roku 2024 rywalizacja była naprawdę zażarta, ale ostatecznie tytuł Mistrza Polski obronił Paweł Knap.
Zdjęcie: Mateusz Błaszczak, jeden z organizatorów spotkania, podpisuje książkę swojego autorstwa
Pierwszy konkurs miodów! Honey Madness Cup
W tym roku organizatorzy rozszerzyli formule i postanowili również zorganizować pierwszy Międzynarodowy Konkurs miodów Honey Madness Cup. Jest on adresowany wyłącznie do pszczelarzy i pszczelarek, którzy sami produkują miody. Sędziowie tego konkurs należą do elity sommelierow miodów i są zrzeszeni we włoskiej organizacji Alba del Miel. Miody były oceniane pod kątem walorów organoleptycznych i nie konkurowały z innymi miodami. Mimo że była to pierwsza edycja konkursu, do której zostały zgłoszone 102 miody, poziom był bardzo wysoki.
– Naprawdę wierzę, że konkurs ten olbrzymi potencjał i jest potrzebny w Europie, by odpowiednio docenić najwyższej jakości miody i ciężką pracę uczciwych pszczelarzy – mówi szefowa konkursu Honey Madness Cup Olga Gavrylik.
Wyniki konkursów są już dostępne na: meadmadnesscup.com, honeymadnesscup.com
Europejska Konferencja Miodosytników
Konkursy te sa tylko częścią większego wydarzenia jakim jest Europejska Konferencja Miodosytników (24.02.2024). Spotkanie od kilku lat gromadzi ponad 400 pasjonatów i wytwórców miodów pitnych z całego globu. Zwieńczeniem całości jest uroczysta ceremonia rozdania nagród połączona z degustacja miodów pitnych.
– Najlepszą informacją zwrotną od naszych gości jest fakt, że ktokolwiek do nas zawita, praktycznie zawsze do nas wraca w kolejnym roku i to często ze znajomymi. Atmosfera na konferencji i towarzyszących jej wydarzeniach jest niepowtarzalna i wręcz rodzinna, co często podkreślają uczestnicy. Jesteśmy dumni, ze możemy nieść radość, ale i przyczyniać się do propagowania tradycji kulinarnych Polski – mówi jeden z organizatorów, Tomasz Józefowicz.
Stowarzyszenie Miodosytników Polskich
W trakcie konferencji zostało założone Stowarzyszenie Miodosytników Polskich, którego głównym zadaniem będzie promocja dziedzictwa kulinarnego naszego kraju. Jest to kolejny krok do przywrócenia miodom pitnym należytej pozycji. Bo tak jak Francuz i Włoch są dumni ze swoich win, Szkot z Whisky, Portugalczyk z Porto, to Polak powinien być dumny z miodów pitnych.
Organizatorzy już zapowiedzieli, że rozpoczynają przygotowania do kolejnej konferencji w roku 2024.