Zadrzechnia i pszczoła miodna
Autorka: Martyna Jeznach
Co za strzał! Porównanie zadrzechni i pszczoły miodnej – czyli nasza robotnica i słynna „czarna pszczoła”. Autorką zdjęcia jest Martyna Jeznach.
W Polsce żyją dwa gatunki zadrzechni – czarnoroga i fioletowa. To pszczoły ciepłolubne, związane ze środowiskami stepowymi – u nas przebiega ich północna granica. To samotnice, których larwy rozwijają się w gniazdach zakładanych w martwym drewnie.
Zagrażają im brak starych zadrzewień z próchniejącymi pniami, likwidacja starych, drewnianych płotów (tak, również w nich pszczoły były w stanie wyryć korytarze na gniazda) i chat czy zmniejszenie bazy pożytkowej. I chociaż wiemy, że te wszystkie zjawiska raczej się u nas pogłębiają, to zadrzechnia fioletowa ze statusu wymarłej w ostatnich latach uzyskała status zagrożonej wyginięciem. Jakim cudem?
Najprawdopodobniej odpowiadają za to zmiany klimatu. Zadrzechnia fioletowa, jako pszczoła ciepłolubna, może teraz do nas zalatywać i gniazdować w Polsce. Nie jest to więc objaw zmniejszających się problemów, a raczej wskazanie, że postępuje inny – ocieplenie klimatu.
Dziękuję za konsultację naukową Katarzynie Rosiak-Stepej, z dzicyzapylacze.pl