NEWS:

Katowice dobrym miejscem dla pszczół?

Pszczoły z miejskich pasiek w centrum Katowic zbierają nektar z ok. 50 różnych gatunków roślin; mają w czym wybierać – podkreśla pszczelarz Łukasz Przybył. Dodał, że ten miejski miód jest niemal wolny od zanieczyszczeń metalami ciężkimi, takimi jak np. ołów.

pszczoła
Zdjęcie: Milan Motyka

Wykazały to badania przeprowadzone w latach 2018-2019 – chodzi m.in. o analizę pyłkową oraz badanie na ewentualną zawartość metali ciężkich.

Jak podkreślił pszczelarz i przedstawiciel pasiek miejskich Pszczelarium Łukasz Przybył, wbrew pozorom miody z pasiek miejskich nie ustępują pod względem jakości tym z terenów wiejskich, a pszczoły w miastach – m.in. ze względu na wyższą temperaturę, a więc i dłuższy sezon pszczelarski – często radzą sobie lepiej niż na wsi.

„W naszych miodach mamy pełne bogactwo roślin porastających parki, nasze przydomowe ogródki, ogródki działkowe, zieleńce, łąki kwietne oraz miejskie lasy. Zbiór badań analizy pyłkowej z lat 2018-2019 wykonanych na terenie Śląska wykazał, że pszczoły zbierają nektar z ok. 50 różnych gatunków roślin. Największą niespodzianką było wykazanie właściwości miodu ze spadzi iglastej, którą zebrać w centrach miast raczej trudno” – mówił Przybył.

Wykonane zostały również próbne badania analizy cukrowej miodu z Katowic. „Analizowane miody miały idealne parametry pod kątem zawartości fruktozy i glukozy. W połączeniu z analizą pyłkową miodu widać dokładnie, że pszczoły mają w czym wybierać i nie muszą posilać się »na siłę« na talerzach mieszkańców Katowic. Pszczoły nie znoszą nam do uli waty cukrowej i coca-coli, jak twierdzą niektórzy. Niestety, wszędobylskie osy nie są rozróżniane przez większość ludzi, przez co zła sława odbija się na pszczołach miodnych” – wskazał pszczelarz.

Kolejną badaną właściwością – tu dzięki pomocy Politechniki Śląskiej – był pomiar ewentualnego skażenia miejskiego miodu metalami ciężkimi. „Mamy pierwsze wyniki obrazujące brak skażenia metalami ciężkimi. Ludzie nie chcą nam wierzyć, ale tych metali w naszym miodzie po prostu nie ma lub ich ilość jest tak mała, że wręcz ociera się o margines błędu” – wskazał Przybył.

Wykonane zostało też badanie porównawcze katowickiego miodu z miodem z Podkarpacia. „W wynikach obydwa miody okazały się całkowicie bezpieczne i dalekie od przekroczenia norm, jednak nasz miód miejski posiadał trzykrotnie niższe stężenie ołowiu. Zawdzięczamy to przede wszystkim brakiem styczności naszych pszczół z nawozami sztucznymi. Tak samo mangan, miedź i żelazo w naszym porównaniu pokazały, że wyniki miodu pochodzącego z terenów rolniczych zwiększają się właśnie z powodu styczności pszczół z roślinami pryskanymi lub z nektarem, do którego przenikają nawozy sztuczne i środki ochrony roślin" - wyjaśnił.

Również badany pomiar stężenia HMF pokazał, że miody miejskie są wartościowym produktem (HMF to organiczny związek chemiczny występujący w produktach spożywczych, który w miodzie powstaje stopniowo podczas przechowywania, zwłaszcza w podwyższonej temperaturze oraz świetle słonecznym; im go mniej, tym lepiej). „Miody miejskie są rozlewane na miejscu, lokalnie, bezpośrednio po miodobraniu. Nie są składowane w beczkach, transportowane przez ocean czy przewożone z kraju do kraju. W naszych miejskich pasiekach wykonujemy ok. 5-6 miodobrań w ciągu roku. Maksymalnie do 3 tygodni od miodobrania miód rozlewamy do słoików, w których dość często się krystalizuje, a sprzedawany jest lokalnie maksymalnie w ciągu 3-6 miesięcy od miodobrania” – mówił.

Badania miejskiego miodu z centrum Katowic będą przez pszczelarzy kontynuowane m.in. w tym roku. Chcą się oni skupić na analizie zawartości liczby diastazowej, określającej tzw. aktywność biologiczną miodu. „W tej chwili naszych wyników jest bardzo mało, ale pokazują spodziewany zakres, że miody miejskie w niczym nie ustępują pod tym kątem innym miodom pochodzącym z terenów ekologicznych” – podał Przybył.

W planach jest również zbadanie innych produktów pszczelich - wosku, propolisu, pyłku, pod kątem ich własności biologicznych oraz ewentualnego stężenia metalami ciężkimi. „Za pomocą takich badań np. Barcelona sprawdza stan skażenia środowiska miejskiego. To samo robi kilka lotnisk w Europie. Pszczoły są traktowane jako zwiadowcy, którzy patrolują obszar ok. 30 km kw. wokół jednego ula i zbierają próbki nektaru i pyłku” – zaznaczył pszczelarz.

Jesienią ubiegłego roku pszczelarze powołali Koło Pszczelarzy Miejskich przy Śląskim Związku Pszczelarzy. „Ponadto od 2018 r. jesteśmy w kontakcie z Zarządem Zieleni Miejskiej w Katowicach, monitorując ilość nasadzeń prowadzonych na terenie miasta. Szacując zapotrzebowanie na owady zapylające w ilości 1 rodziny pszczelej na hektar łąk i parków wyliczyliśmy, że samo miasto Katowice jest w stanie wyżywić ok. 1000 rodzin pszczelich. W tej chwili śródmieście nie zamieszkuje nawet 100 rodzin pszczół miodnych” – wskazał.

„Zgodnie z naszymi założeniami pragniemy zapewnić odpowiedni poziom bioróżnorodności na terenie zurbanizowanym. Tereny miasta i coraz to dalszych przedmieść były naturalnymi obszarami występowania owadów zapylających. Owady te zapewniały odpowiedni poziom zapylenia roślin, które następnie dawały owoce. Nie chodzi tu o jabłka czy gruszki, tylko owoce o znacznie mniejszej skali, np. jarzębinę, czarny bez, głogi, berberysy, irgi. Dzięki tym owocom np. ptaki czy jeże na naszym terenie mają co jeść i nie uciekają poza miasto. Co za tym idzie, mamy naturalnych wrogów dla komarów czy kleszczy. Chcemy brać dobry przykład z innych nowoczesnych miast – możemy nakłaniać ludzi do budowania domków dla jeżyków, jaskółek i nietoperzy, możemy też stawiać domki dla murarek i trzmieli oraz pasieki miejskie z pszczołami miodnymi. Te ostatnie punkty staramy się realizować i można zgłaszać się do nas – Koła Pszczelarzy Miejskich – z takimi inicjatywami, w których wykonaniu chętnie pomożemy” – podsumował Przybył.

Miejskie pszczelarstwo w ostatnich latach staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Rozwija się ono również w Katowicach, gdzie miejskie pasieki można spotkać m.in. na uniwersyteckim dachu, przy muzeum, na szczycie wielopiętrowego biurowca; w planach jest powstanie kolejnych.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

Słyszałeś lub widziałeś coś interesującego związanego z pszczelarstwem?
Podziel się z nami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub w wiadomości prywatnej na Facebooku.

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

z Polski


z Polski

09-05-2025, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Maj bez kosiarki

z Polski

03-04-2025, Wydawnictwo Pasieka - avatar Wydawnictwo Pasieka

Wypełnij ankietę COLOSS

z Polski

02-12-2024, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

W Polsce przybywa pasiek

z Polski

13-10-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Unijne wsparcie pszczelarzy na 2025  

z Polski

01-10-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Tarnów - kradzież pszczół

z Polski

12-08-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Dofinansowanie do węzy

z Polski

09-08-2024, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Europejski Konkurs Miodu 2024

z Polski

26-07-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Rolnik skazany za wytrucie pszczół

z Polski

08-07-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Porady: Kremowanie miodu

z Polski

05-07-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Porada – lipcowe odkłady

z Polski

04-07-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

„Pasieka” wspiera PLLuM!

z Polski

25-06-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

O świcie matki

z Polski

21-06-2024, Szymański Emil Mariusz - avatar Szymański Emil Mariusz

Problemy z refundacjami pszczelarskimi - analiza

z Polski

18-06-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Bezpłatne badanie węzy

z Polski

06-06-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Youtuber kontra firma Lyson

z Polski

15-05-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Jaja jako narzędzie oceny sytuacji w ulu

z Polski

07-05-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Czy nasze etykiety są zgodne z prawem?

z Polski

24-04-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kontrola miodów 2024 – znowu dużo kar

z Polski

24-04-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kradzież uli w Dobrczu

z Polski

23-04-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Żar w podkurzaczu gaśnie. Co robić?

z Polski

11-04-2024, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Apilandia w nowej odsłonie

z Polski

03-04-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Szerszeń azjatycki - blisko Polski

z Polski

26-03-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Szop pracz – zagrożenie dla pasiek?

z Polski

12-03-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Konradów – kradzież uli

z Polski

04-03-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Najlepsze polskie miody zostały wybrane!

z Polski

01-03-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Jak wybrać miejsce pod pasiekę?

z Polski

28-02-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

O balsamie pyłkowym

z Polski

14-02-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Święty Walenty patron… pszczelarzy?

z Polski

19-01-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pasieka gra z WOŚP!

z Polski

18-01-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Mead Madness Cup 2024!

z Polski

17-01-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Miód odsklepinowy – kwestie prawne

z Polski

09-01-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Matka czy królowa? Wyniki ankiety

z Polski

20-12-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Dofinansowania dla lubelskich pszczelarzy

z Polski

15-12-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

61. Naukowa Konferencja Pszczelarska 

z Polski

09-11-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Dofinansowania dla pszczelarzy na 2024 r.

z Polski

27-10-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Historia pewnego pszczelarskiego zdjęcia

z Polski

28-09-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczoły dla Afryki

z Polski

25-09-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Festiwal Kultury Pszczelarskiej

z Polski

20-09-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Wielka Aukcja dla Pszczół

z Polski

18-09-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Umyślne podpalenie pasieki w Marysinie

z Polski

12-09-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Będą zmiany na etykietach z miodem

z Polski

11-09-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Zadrzechnia i pszczoła miodna

z Polski

18-08-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Przepis na miód pitny

z Polski

09-08-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Finansowa pomoc dla pszczelarzy 2023

z Polski

31-07-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Karczowiska po raz XIX

z Polski

26-07-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczołobójstwo

z Polski

25-07-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Już za chwilę – Apimondia!

z Polski

11-07-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Trzy przepisy na letnie napoje z miodem

z Polski

11-07-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Zostań Mecenasem Pszczół

z Polski

04-07-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczoły Karpackie – nasi dobrodzieje

z Polski

28-06-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pasieka edukacyjna w Harmężach

z Polski

28-06-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Lot trzmiela przerwał jazdę

z Polski

20-06-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kurs „Rzeczoznawca chorób pszczół”

z Polski

15-06-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Schwytano złodzieja miodu

z Polski

12-06-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Film „Rój” – wolność to iluzja

z Polski

05-06-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Wrocław sieje łąki – edycja 2023

z Polski

31-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Co dalej ze strzelnicą w Łukowie?

z Polski

29-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Jak niezapominajka puszcza oczko

z Polski

23-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Liczba uli w Unii Europejskiej

z Polski

23-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kampania społeczna Podziękuj Pszczole

z Polski

22-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Spadek cen miodu

z Polski

19-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Almette sieje łąki

z Polski

19-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Hotel dla murarek obok Muzeum Zamoyskich

z Polski

12-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Piknik Rodzinny – Dzień Pszczoły

z Polski

10-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Światowy Dzień Pszczół w Wadowicach

z Polski

08-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

We Wrocławiu o miodzie

z Polski

05-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczelarzu wypełnij ankietę!

z Polski

19-04-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Strzelnica w Łukowie zdewastowana

z Polski

18-04-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Z Ukrainy napływa miód techniczny

z Polski

17-04-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Nie każdy niedźwiedź kocha miód?

z Polski

04-04-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Martwe pszczoły na chodniku w Lublinie

z Polski

31-03-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pamiętaj o zgłoszeniu wymiany matek!

z Polski

24-03-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Bee Press Photo 2023

z Polski

14-02-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pieniądze na ochronę zapylaczy

z Polski

27-01-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Rekord pszczelarek

z Polski

27-01-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Ósmy obcy pasażer nosema

z Polski

13-01-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Polska pomaga libańskim pszczelarzom

z Polski

09-01-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

W Inwałdzie skradziono ule

z Polski

05-01-2023, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

60 Naukowa Konferencja Pszczelarska

z Polski

20-12-2022, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Profesor Jerzy Woyke nie żyje

z Polski

13-12-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Zwiększenie dopłat do rodzin pszczelich

z Polski

13-12-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Zwycięzca konkursu o 5000 zł

z Polski

06-12-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Europejskie pszczelarstwo tkwi w kryzysie

z Polski

05-12-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Intensywnie działają dla pszczół

z Polski

21-11-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Skradziono całą pasiekę

z Polski

15-11-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Malenin – skradziono rodziny pszczele

z Polski

03-11-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Mead Madness Cup 2023

z Polski

17-10-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

W Rudnie spłonęły pszczoły

z Polski

27-09-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Blada pszczoła w ulu

z Polski

21-09-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczela żałoba po królowej Elżbiecie

z Polski

20-09-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kradzież uli w Starych Lipinach

z Polski

30-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Beczki pełne syropu skusiły pszczoły

z Polski

29-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Święto polskich pszczelarzy

z Polski

29-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Rekordowa sprzedaż cukru

z Polski

19-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Dentsu zbiera miód

z Polski

17-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Konsorcjum pszczelarskie w Kluczborku

z Polski

12-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Miodowy odcisk palca

z Polski

09-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pasieka Sosenka okradziona!

z Polski

03-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Zostań pszczelarzem roku!

z Polski

03-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Parafina w wosku

z Polski

21-07-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Ule z recyklingu… po raz kolejny!

z Polski

21-07-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczoły zjadają maliny

z Polski

20-07-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Wypadek przez pszczołę?

z Polski

14-07-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kradzież pasieki w Bogatyni

z Polski

08-07-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Przychodzi pszczoła do lekarza... 

z Polski

08-07-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Miedziowe pszczoły!

z Polski

13-06-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Dwa miliony dla pszczelarzy

z Polski

07-06-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Rajd rowerowy „Od pasieki do pasieki”

z Polski

02-06-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Światowy Dzień Pszczół w Otwocku

z Polski

31-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Ktoś zniszczył 120 uli

z Polski

30-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Elektryzująca gadka roślin

z Polski

30-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Piknik Przyjaciele pszczół

z Polski

26-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Perfidne zniszczenie uli

z Polski

25-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Światowy Dzień Pszczół w Banku Pekao

z Polski

18-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kradzież uli w Goniczkach

z Polski

11-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kurs pszczelarski w Wilanowie

z Polski

04-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kradzież uli w Ludźmierzu

z Polski

04-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Chronić pszczoły – racjonalnie

z Polski

26-04-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Praca dla pszczelarzy z Ukrainy

z Polski

19-04-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Nowa sztuczka fałszerzy miodu

z Polski

25-03-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

6081 zł dla Ukrainy!

z Polski

18-03-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Złapano zabójcę pszczół

z Polski

18-03-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Świetne inicjatywy w Sosnowcu

z Polski

18-03-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

W Sosnowcu budzą pszczoły

z Polski

09-03-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Dopłaty dla pszczelarzy

z Polski

Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Rośliny „słyszą” pszczoły – lwie paszcze zwiększają produkcję nektaru...

ze świata

Kobiałka Teresa , 17-06-2025

W telegraficznym skrócie POLSKA Dolny Śląsk Podczas ubiegłorocznej powodzi na Dolnym Śląsku...

Pasieka 4/2025

Kobiałka Teresa , 12-06-2025

Nadzieja dla polskich i europejskich pszczelarzy Do czerwca 2026 państwa...

Pasieka 4/2025

Wydawnictwo Pasieka, 12-06-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: że starzenie się robotnic...

Pasieka 4/2025

Burzyńska Marta, 12-06-2025

Pasieka 4/2025

Wydawnictwo Pasieka, 12-06-2025

Ogłoszenia drobne (lipiec-sierpień 2025) Produkty pszczele Sprzedam miód spadziowy, woj...

Pasieka 4/2025

Wydawnictwo Pasieka, 12-06-2025

Średnie ceny miodów oferowanych w polskich sklepach internetowych Średnie ceny...

Pasieka 4/2025

Wydawnictwo Pasieka, 12-06-2025

Czy można wysyłać matki pszczele kurierem lub do paczkomatu? ...

z Polski

Kobiałka Teresa , 12-06-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: dlaczego zarządzanie roztoczami Varroa...

Pasieka 4/2025

Martin Gabel (Niemcy), Aleksandar Uzunov (Macedonia), Ralph Büchler (Niemcy), 12-06-2025