Projekt „Małopolska Przyjazna Pszczołom”
Źródło: Pixabay.
Od sierpnia trwa projekt „Małopolska Przyjazna Pszczołom”, współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Autorami projektu jest Stowarzyszenie MANKO.
Stowarzyszenie MANKO wydaje magazyn Ogólnopolski Głos Seniora, a także stworzyło programy Ogólnopolska Karta Seniora i Głos Seniora.
Patronatami „Małopolski Przyjaznej Pszczołom” są Polski Związek Pszczelarski, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Miasto Kraków, MatPark, blog Polskie Miody oraz Pasieka „Kraina Rosy”.
Celem projektu jest:
- Zasianie roślin rodzimych, miododajnych na 16 hektarach łącznie (stanowiska w różnych miejscach). Organizatorzy uzyskają odpowiednie zgody, a także zadbają o odpowiednie dobranie gatunków do wybranego terenu, zgodnego z ich biologią.
- Dosadzenie i dosianie roślin miododajnych do zubożałych siedlisk, które będą kwitły w okresach bezpożytkowych.
- Działania edukacyjne o tym, jak pomagać owadom zapylającym.
- Promocja pszczelarstwa, jako tradycyjnej formy gospodarzenia na obszarach wiejskich.
Czytaj także: Dobre chwasty, nie ścinaj nam głów
Punkt o edukacji będzie realizowany m.in. poprzez publikowanie materiałów we wspomnianym Ogólnopolskim Głosie Seniora. W czasopiśmie stworzono dział „Małopolska Przyjazna Pszczołom”, z którego można dowiedzieć się ważnych informacji na temat wsparcia pszczół i pszczelarstwa. Ponadto powstały spoty edukujące o tym, jak chronić pszczoły i o nie dbać. Małopolscy seniorzy dostali także ulotki o właściwościach produktów pszczelich. Powstał tez plakat o roślinach miododajnych
Czytaj także: Inkubator pszczelarski powstał w Wolborzu
W nadchodzącym sezonie zostaną zasiane rośliny miododajne, tak jak zadeklarowano w punkcie pierwszym i drugim.
Działania przeprowadzono we współpracy Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, a także władzami sześciu jednostek samorządu terytorialnego (gminami Borzęcin, Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Wielka Wieś, Koniusza) i Miastem Kraków. Poza tym w projekt wsparło 10 organizacji społecznych z Małopolski.
Źródło: PZP.pl