W telegraficznym skrócie
POLSKA
Polska
Zespół realizujący projekt B-THENET finansowany z programu Horyzont Europa zaprasza do wypełnienia ankiety dotyczącej oceny praktyk pszczelarskich. Wasze sugestie pomogą wybrać najbardziej interesujące i przydatne dla pszczelarzy praktyki. Ankieta jest dostępna na stronie:
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/faf4d01d-c805-3ed3-a405-b66e0c9c7183?showecas=true. Będzie ona aktywna do 15 czerwca 2025 r., a jej wypełnienie zajmuje ok. 10 minut.
Polska
Organizacja COLOSS jak co roku zaprasza do wypełnienia ankiet dotyczących strat rodzin pszczelich po zimowli. Celem projektu jest zrozumienie czynników ryzyka w Polsce oraz na poziomie światowym. Wasze głosy są bardzo ważne! Ankieta jest dostępna pod adresem https://www.bee-survey.com/index.php/373243?lang=pl.
Warszawa
Na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi pszczelarze i sadownicy wspólnie zadeklarowali chęć współpracy, która ma dotyczyć wspólnej promocji produktów pszczelich i owoców. Planowane jest przesunięcie 15% budżetu z Funduszu Owoców i Warzyw właśnie na ten cel.
Puławy
W Puławach otwarto nowe Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich. Laboratorium zostało zbudowane i wyposażone w niespełna rok. To drugi obiekt wchodzący w skład kompleksu Zielonych Laboratoriów Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego (InHort) Zakładu Pszczelnictwa. Inwestycja o wartości 13 mln zł została zrealizowana w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
ŚWIAT

Gruzja
W Gruzji notuje się sporo ognisk pasożyta Tropilaelaps clareae, który zagraża populacji pszczół w najbliższym sezonie. W związku pszczelarzy gruzińskich podkreśla się, że pasieki porażone Tropilaelaps jak na razie nie są poddawane kontroli, a sytuacja wymaga pilnych badań naukowych i interwencji państwa.
Hiszpania
Hiszpania podejmuje zdecydowane kroki, by położyć kres oszustwom i zapewnić konsumentom dostęp do prawdziwego, wartościowego miodu. Niedawno zatwierdzony dekret królewski wprowadza rewolucyjną zmianę: w przypadku mieszanek miodów konieczne będzie podanie na etykiecie procentowego udziału miodu z każdego kraju pochodzenia.
Japonia
Naukowcy przyjrzeli się sieciom zapyleń na odtwarzanych łąkach i doszli do wniosku, że powrót do różnorodności biologicznej najprawdopodobniej zajmuje aż 75 lat. Wyniki ich badań wykazały, że odrestaurowane łąki cechowały się znacząco niższym bogactwem roślin, mniej wyspecjalizowanymi (bardziej uogólnionymi) sieciami interakcji, niższym sukcesem zapylania i ograniczonym dostępem pyłku rodzimych roślin w porównaniu ze starymi, nieodtwarzanymi łąkami.
Bułgaria
Z prośbą o podjęcie środków ochronnych w odniesieniu do importu miodu z Ukrainy do Bułgarii zwrócił się do Komisji Europejskiej Minister Rolnictwa i Żywności tego kraju Georgij Tahov na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Jego prośbę poparł przedstawiciel Rumunii.