Praktyki współistnienia
Zdjęcie: Biuro Wystaw.
„Jesteśmy symbiontami na symbiotycznej planecie i – jeśli rozejrzymy się uważnie – znajdziemy przejawy symbiozy na każdym kroku. Fizyczny kontakt jest czymś koniecznym dla wielu różnych form życia”.
Takie słowa można przeczytać, wchodząc na wystawę Magdaleny Komar w warszawskim Biurze Wystaw prowadzonym przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej pt. „Praktyki współistnienia”. Otwarcie odbyło się 10 grudnia 2021 r.
Organizatorzy napisali, że punktem wyjścia dla wystawy jest „koncepcja symbiogenezy, czyli teorii, która zakłada powstanie gatunków na drodze integracji i koncepcje posthumanizmu krytycznego (Critical Posthumanism), które podważają antropocentryzm jako sposób gatunkowego trwania i konstruowania wizji świata w obliczu współczesnych zagrożeń stojących przed ludzkością takich jak katastrofa klimatyczna”.
Czytaj także: Pszczelarstwo to stan umysłu
Artystkę zainspirowały pszczoły – przez rok opiekowała się rodziną pszczelą zamieszkującą jeden ul „zachęcała je [pszczoły] do tworzenia nowych form rzeźbiarskich”. Na wystawie można było oglądać efekty owej pracy – wizualizacje 3D, przestrzenne obiekty z tkaniny, film dokumentalny i strój, w którym pracowała.
Magdalena Komar jest uzdolnioną projektantką tkanin, która współpracowała m.in. z Chanel, Calvin Klein Home i Victoria’s Secret.
Wystawa trwa do 25.02.2022.
Źródło: Biurowystaw.pl