Woskowa Neferetiti
Zdjęcie: Titia Hahne
Pszczoły w kulturze starożytnego Egiptu zajmowały honorowe miejsce. Były atrybutem faraonów i symbolem Górnego Egiptu. Ramzes III złożył w ofierze dla Hapi (bogini Nilu) 21 000 dzbanków miodu. Dlatego stworzenie z wosku (przy współpracy pszczół) przez Tomáša Libertínyego popiersia Neferetiti, wydaje się szczególnie trafione.
Tomáš rozpoczął pracę nad popiersiem w 2019 r. tworząc konstrukcję z drutów i obudowujące je węzą. Została ona wystawiona w Kuntshal w Rotterdamie. Popiersie zamknięto w szklanym pojemniku, do którego miało dostęp 60 000 pszczół. Rzeźbę można było oglądać w Rademakers Gallery w Amsterdamie. Dzieło ma tytuł „Eternity” – „Wieczność”.
– Naturalny wosk pszczeli jest jedną z najtrwalszych substancji pochodzenia naturalnego – mówi Tomáš. – Ta rzeźba przetrwa tysiące lat, jeśli tylko będzie przetrzymywana w odpowiednich warunkach. Te sprzeczności między kruchością i trwałością są tym, co mnie ekscytuje. Są jak ludzie. Czasem wrażliwe serca są najsilniejsze ze wszystkich. Myślę, że to bardzo mocne przesłanie, zwłaszcza gdy jest zaprezentowane w kształcie jednego z najbardziej znanych kobiet w historii ludzkości.
Czytaj także: Artysta tworzy obrazy z pszczół
Jednak osoby świadome mogą interpretować to dzieło na innych płaszczyznach, w zależności od postrzegania świata i wiedzy o nim. To sprawia, że rzeźba jest naprawdę dziełem sztuki. Możemy sobie zadać pytanie o nietrwałość wosku, królestw takich jak Egipt i pszczół, które obecnie nie mają łatwego życia i gdyby nie pomoc pszczelarzy, ich populacje topiłyby się jak wosk i upadały jak mocarstwa… Jednocześnie wosk jest niezwykle trwały i tu znowu możemy się odnieść do zdolności adaptacyjnej przyrody i pszczół. Symboliczne wydaje się też tworzenie popiersia królowej (imperium?) przez 60 000 robotnic. Jeśli pomyślimy o powstawaniu wiekopomnych dzieł, takich jak np. piramidy przez rzesze ludzi, skoncentrowanych na wspólnym celu, to wyłania nam się kolejny aspekt tego dzieła.
A Wy jak interpretujecie woskowe popiersie Neferetiti?
Źródło: mymodernmet.com