Pszczoły kontra… Rosjanie?
Zdjęcie: Freepik.
Jak podaje ukraiński portal Kherson-news, 3 rosyjskich żołnierzy zginęło w wyniku spotkania z ukraińskimi pszczołami, a 25 zostało hospitalizowanych.
Według informacji mieszkańców wsi Czelburda (Челбурда) w rejonie Oleszkowskim pszczoły przyłączyły się do walki z Rosją. Pszczoły nie znajdowały się na terenie objętym przez wroga, ale zaatakowały żołnierzy podczas poszukiwania pożywienia. Rozpoczęła się wiosna, jednak właściciel pasieki opuścił swój dom i nie był w stanie nakarmić podopiecznych. Porzucone i głodne robotnice, szukając pożywienia, przekroczyły linię frontu. W wyniku użądleń podobno zmarło 3 Rosjan, a 25 było hospitalizowanych. O tym zdarzeniu media informowały 26 marca.
Jak pisał dziennikarz Kherson-news: „Rosjanie długo nie zapomną, że bronić Ukrainy pomaga sama przyroda”. Wcześniej nad wsią Kalanczak (Каланчак) rozbił się samolot bojowy, po tym jak para dzikich gęsi wpadła w silnik samolotu.
Tak rodzą się historie i mity wojenne. Jednak to nie pierwszy raz, gdy pszczoły uczestniczyły w wojnach.
Jak pisze Martyna Walerowicz w „365 faktach o pszczołach”:
Jak wiadomo, ludzie są niezwykle pomysłowi, gdy chodzi o sprawy zabijania i wojny. W starożytnym Rzymie i Średniowieczu popularną metodą nękania przeciwnika było zamykanie rojów w glinianych naczyniach i ciskanie nimi w przeciwnika. Takie pociski zrzucano też z murów, podczas obrony miasta. Jednak myli się ten, kto sądzi, że te prymitywne metody to przeszłość. Podczas kampanii afrykańskiej zarówno Niemcy, jak i Brytyjczycy używali pszczół w zasadzkach, a podczas wojny w Wietnamie członkowie Wietkongu stosowali przeciw amerykanom pszczele „miny-pułapki”.
Czytaj także: Złapano zabójcę pszczół
Pszczoły mimowolnie brały również udział w konflikcie zbrojnym między Brytyjczykami i Niemcami podczas walk o port Tanga w Tanzanii. Starcie odbywało się od 3 do 5 sierpnia 1914. Podobno na przebieg potyczki duży wpływ miało pożądlenie obu stron przez rój pszczół. Z tego powodu walka nosi nazwę „Bitwy pszczół”. Brytyjczycy przegrali, a historycy określają wydarzenie jako „jedną z największych porażek w historii militarnej Wielkiej Brytanii”.
Źródło: kherson-news.net