Niemieccy pszczelarze chcą unieważnienia patentu wegańskiego miodu
Zdjęcie poglądowe. Fot. Freepik
Stowarzyszenia Pszczelarzy Nadrenii-Palatynatu wnioskuje o wykreślenie „wegańskiego miodu” z rejestru patentowego, ponieważ uważa, że narusza niemieckie rozporządzenie w sprawie miodu i prawa żywnościowego.
O tym, że MeliBio pracuje nad wegańskim miodem pisaliśmy tutaj.
Założyciele firmy, tj. dr Aron Shaller i Darko Mandicz, opatentowali technologię opartą na biologii syntetycznej, precyzyjnej fermentacji i botanice, która pozwala wyeliminować pszczoły z procesu produkcji miodu, a na tę działalność otrzymali nawet dotację.Teraz amerykańska firma MeliBio reklamuje swój produkt jako „miód roślinny wytwarzany bez pszczół” i niedawno uzyskała patent od niemieckiego Urzędu Patentów i Znaków Towarowych. Patent dotyczy „roślinnej kompozycji miodowej”, co wywołało oburzenie wśród niemieckich pszczelarzy. MeliBio określa swoje produkty jako „miód roślinny, wyprodukowany bez pszczół” lub „miód bez pszczół”. W Niemczech takie nazywanie zamienników miodu jest na mocy ustaw zabronione, a termin „miód” jest ściśle chroniony.
W Stanach Zjednoczonych firma MeliBio wprowadziła już na rynek kilka wegańskich zamienników miodu, a teraz chce wejść na rynki Unii Europejskiej.
Firma uważa, że ich produkt odróżnia się od zwykłych zamienników miodu. Gdy tamte przypominają miód pszczeli pod względem zawartości cukrów, koloru i konsystencji MeliBio dodaje inne ważne składniki, takie jak kwasy organiczne i polifenole. To w ich przekonaniu czyni ten produkt „superżywnością”.
Pszczelarze chcą unieważnienia patentu
Pszczelarze ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Nadrenii-Palatynatu stwierdzili, że niemiecki patent dla MeliBio to jawne naruszenie rozporządzenia dotyczącego miodu. Miód jest w nim jasno zdefiniowany jako „naturalnie słodka substancja wytwarzana przez pszczoły miodne”. A więc nie istnieje żaden miód wytwarzany bez pszczół.
Czytaj także: „Miód” dla wegan
Jak podaje poratal Farmer.pl, prezes związku, Thomas Hock uznał, że rejestracja w urzędzie patentowym wprowadza konsumentów w błąd i jest to sprzeczne z obowiązującym prawem oraz stanowi nieuczciwą konkurencję dla naturalnego miodu. Stanowisko to poparło Niemieckie Stowarzyszenie Pszczelarzy i Hock złożył wniosek o wykreślenie wspomnianego patentu z niemieckiego rejestru.
Źródło: Farmer.pl