Kieszonkowa podkarmiaczka
Dan Harris, pracownik publiczny na rzecz rozwoju społeczności, opracował poidło z syropem dla pszczół, które wygląda jak karta kredytowa. Teraz, gdy produkt pomyślnie przeszedł testy, zbiera pieniądze na rozkręcenie inicjatywy non-profit.
Karta ma 3 wgłębienia zabezpieczone folią, zawierające roztwór cukru. Po zerwaniu folii syrop wypływa na zewnątrz i pszczoła może się nim posilić. Harris wpadł na pomysł „pokarmowej karty” gdy dowiedział się, że metabolizm pszczoły bardzo szybko wyczerpuje zapasy energetyczne. Zastanawiało go również to, jak zbliżyć osoby żyjące w miastach do natury. Często zdarzało się też, że na spacerach spotykał wyczerpane owady, którym nie był w stanie pomóc – w końcu nikt nie nosi przy sobie łyżki i syropu.
Przez ostatnie cztery lata testował setki ręcznie robionych prototypów. Dostawał wskazówki o pszczołach od swojego ojca (naukowca) i wujka (pszczelarza). W końcu udało mu się rozpocząć projekt Bee Saviour Behaviour, który jest kooperatywą non-profit. Celem jest zebranie pieniędzy na karty-podkarmiaczki, które Harris chce wytwarzać z plastiku po recyklingu. Jeśli uda mu się zebrać 8000 funtów, będzie mógł otworzyć firmę, by wykonywać karty ręcznie. Jeśli zbierze więcej pieniędzy, jego kooperatywa będzie mogła rozpocząć masową produkcję.
Richard Horne grafik i ilustrator postanowił zaprojektować szatę graficzną kart i przedsięwzięcia za darmo, po tym jak zobaczył, że jego dzieci za pomocą prototypu ratują pszczołę.
Ale nie tylko Anglicy projektują „kieszonkowe podkarmiaczki” dla pszczół. W tamtym roku w polskich mediach pojawiły się informacje o glukozowym papierze, zawierającym nasiona i pokrytym wzorami kwiatów, które miały przyciągać pszczoły. Owady mogły bezpiecznie pożywiać się cukrem. Projekt był inicjatywą agencji reklamowej Saatchi & Saatchi, a partnerem została Manufaktura Papieru Czerpanego w Kobyłce. O projekcie pisały zagraniczne media amerykańskie i brytyjskie.
Źródło:
https://www.theguardian.com/environment/2019/apr/24/bee-saviour-sugar-cards-could-help-starving-bees
http://manufakturapapieruczerpanego.pl/2018/05/25/bee-saving-paper/