USA weźmie się za krzywdzący import miodu?
Zdjęcie: Freepik.
Komisja Handlu Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych (USITC) zawyrokowała, że istnieją logiczne przesłanki, iż import miodu z Argentyny, Brazylii, Indii, Ukrainy i Wietnamu jest krzywdzący dla branży pszczelarskiej w kraju.
Orzeczenie wydano w czerwcu 2021 r. To pierwszy krok do odratowania produkcji pszczelarskiej w USA. Jak wiadomo z poprzednich artykułów, pszczelarzom w Stanach przestaje opłacać się produkcja miodu ze względu na niezdrową konkurencję z patoką importowaną. Więcej przeczytasz m.in. w artykule "W Stanach przestaje się opłacać produkcja miodu".
Ta decyzja USITC to pierwszy krok do dokładnego przeanalizowania, jak import taniego miodu wpływa na branżę pszczelarską. Departament Handlu (DOC) sprawdzi, w jakim stopniu miód sprowadzony z wymienionych pięciu krajów, jest sprzedawany po zaniżonej cenie na amerykańskim rynku.
W kwietniu Zrzeszenie Amerykańskich Producentów Miodu (AHPA) i Zrzeszenie Pszczelarzy miasta Sioux (SHA) wysłały petycję do USITC i DOC z prośbą o ukrócenie importowania miodu z Argentyny, Brazylii, Indii, Ukrainy i Wietnamu, bardzo obciążającego rynek. Amerykańska Federacja Pszczelarzy (ABF) również wspiera tę inicjatywę.
Czytaj także: Ulubionym słodzikiem Amerykanów stał się miód
W maju DOC opublikowało notkę informującą o analizie Rejestru Federalnego*, które oceniło marginesy dumpingu** miodu na poziomie od 9,75 do 49,44% dla Argentyny, 83,72% dla Brazylii, od 27,02 do 88,48% dla Indii, od 9,49 do 92,94% dla Ukrainy i 47,56 do 138,23% dla Wietnamu.
Departament Handlu na przedstawienie wstępnych ustaleń dotyczących poziomu dumpingu w połowie listopada 2021 r. Od tego momentu zaczną obowiązywać wstępne cła i importerzy będą musieli płacić kwotę antydumpingową.
*Rejestr Federalny to dziennik Rządu Federalnego USA publikowany każdego dnia roboczego przez Narodowe Archiwum (National Archives and Records Administration - NARA) i Biuro Federalnego rejestru (OFR). Publikuje m.in. regulacja Agencji Federalnej, dekrety, orędzia, inne dokumenty prezydenckie.
** Margines dumpingu stanowi kwotę, o jaką wartość normalna przewyższa cenę eksportową.
Źródło: beeculture.com, prawo.pl