Sprytne grzyby contra pszczoły
Zdjęcie: Christoph Rupprecht, flickr.
Przetrwalniki grzybów mogą utrzymywać się w środowisku przez wiele miesięcy, a nawet lat, czekając na odpowiednie warunki do rozwoju lub przeniesienie w inne, bardziej odpowiednie miejsce, np. przez podmuchy wiatru, padający deszcz, przechodzące zwierzę lub… owada. Jeden z grzybów, żyjący w Gujanie, wykorzystuje do znalezienia nowych siedlisk pszczoły. Jednak to nie najbardziej zaskakująca rzecz o jego sposobie życia.
Zamiast biernie czekać na pojawienie się środka transportu, przetrwalniki Fusarium xyrophillum przybierają kształt kolorowych tworów w kształcie płatków kwiatów dwóch gatunkach traw z rodzaju Xyris. Dzięki temu wtapiają się w koronę kwiatu żywiciela. Robią to po to, by zwiększyć szanse spotkania z owadem – potencjalnym środkiem transportu. Grzyby wydzielają nawet zapach, by dodatkowo wabić owady. „Sztuczne płatki” mają także dwa barwniki, które odbijają spektra światła ultrafioletoweego widzialnego dla pszczół, motyli i innych owadów zapylających. Jednak według Imana Laraba, głównego autora pracy naukowej, zamiast pokarmu pyłkowego przysiadające na kwiatach owady przed odlotem zostają obsypane przetrwalnikami.
Dzięki sekwencjonowaniu genów naukowcy odkryli, że grzyb poraża całą roślinę i ją sterylizuje, przez co roślina nie może wykształcić prawdziwych kwiatów, które ograniczyłyby sukces reprodukcyjny grzyba poprzez konkurencję gamet.
Czytaj także: Problem utraconych genów mniejszy niż sądzono
Taki rodzaj mimikry stosowany przez grzyby jest nazywany pseudo-kwiatami (pseudo-flower formation) i jest jednym z najrzadziej spotykanych sposobów mimikry znanych nauce.
Naukowcy przypuszczają, że w taki sposób grzyb chce wymusić rozmnażanie płciowe (krzyżowe), które daje osobniki o zmiennym materiale genetycznym, lepiej przygotowane do zmiennych warunków środowiska. Poza tym zwiększają też szansę na transport na inne rośliny – potencjalnych żywicieli.
Czytaj także: Trzmiele z czarnobyla
Grzyby z rodzaju Fusarium porażają wiele roślin uprawnych, takich jak kukurydza, pszenica i inne zboża, a przez zawartość mykotoksyn mogą być szkodliwe dla człowieka.
Źródło: beeculture.com tandfonline.com