Kierunek rozwoju pszczelarstwa USA
Zdjęcie: Freepik
Według danych Ministerstwa Rolnictwa USA w czasie ostatnich 30 lat produkcja miodu w kraju regularnie zmniejszała się średnio o 1,4% rocznie, podczas gdy import rósł o 7,6% rocznie, kompensując deficyty podaży wewnętrznej.
Ilość importowanego miodu przewyższa krajową produkcję od 2005 roku. W 2021 w sumie całkowitej spożytego przez Amerykanów miodu, 74% stanowiła patoka z innych krajów, głównie z Indii, Wietnamu i Argentyny.
Jednocześnie wzrost spożycia miodu (w USA słodzi się nim chętniej niż białym cukrem, o czym pisaliśmy TUTAJ), sprzyja importowi.
W 2021 roku produkcja miodu była najniższa od 1991 roku. W trzech stanach, w których pozyskuje się najwięcej patoki (Dakocie Północnej i Południowej oraz Kalifornii), ostateczny wynik był o 25% niższy, a w pozostałych stanach – dwa razy niższy niż w 1991 roku.
Zmniejszenie produkcji nie jest spowodowane spadkiem liczby rodzin pszczelich (ich liczba pozostaje na stałym poziomie), a zmniejszeniem ilości pozyskiwanego miodu z rodziny. W 2020 roku pozyskiwano 55 funtów (25 kg) słodkiego produktu z ula, a w 2021 roku 47 funtów (21 kg). To najmniej od 1990 roku.
Najczęściej wymienianym powodem jest spadek opłacalności produkcji miodu i przerzucenie się na bardziej lukratywne wypożyczanie uli do sadów migdałowych i innych upraw.