Spirulina dla pszczół
Zdjęcie: Freepik.
Spadek bioróżnorodności roślin miododajnych i coraz większe obszary monokulturowe uprach rolniczych oraz inne czynniki, powodują, że pszczoły mają coraz większe problemy z zaspokojeniem zapotrzebowania na pyłek pszczeli, który jest dla nich jedynym źródłem białka. Problem z dostępnością tego zbalansowanego pokarmu jest jedną z przyczyn osłabienia i spadków rodzin pszczelich w krajach o rozwiniętym rolnictwie.
Specjaliści doszli do wniosku, że alga, zwana potocznie spiruliną (Arthrospira platensis), może zostać nową karmą białkową dla pszczół. Twierdzenie to zostało oparte na tym, że spirulina jest bogata w witaminy, minerały, aminokwasy i inne ważne składniki pokarmowe, które są niezbędne dla normalnego rozwoju rodziny pszczelej, a pod względem właściwości dietetycznych jest zbliżona do pyłku kwiatowego. Spirulina zawiera także probiotyki, które wspierają wzrost bakterii probiotycznych w jelitach pszczół.
Spirulina może być alternetywnym pokarmem zastępczym dla obecnie dostęnych na rynku (z pszenicy, soi, ciecierzycy, białek mleka i drożdży). Wiemy też, że w naturze pszczoły zjadają i zbierają glony, jeśli w środowisku brakuje pyłku kwiatowego np. wczesną wiosną, o czym pisała Martyna Walerowicz w „365 faktach o pszczołach”: Co interesujące, jeśli temperatura jest odpowiednia, a jednocześnie zbieraczki nie mają źródła białka w środowisku, mogą zacząć zbierać glony np. chlorellę (Chlorella) należącą do gromady zielenic. Pszczoły tworzą z nich obnóża, zabierają je do gniazda i składują jak pierzgę. Owady dość chętnie spożywają ten pokarm zastępczy.
Czytaj także: Ciemno! To spadam!
Spirulinę produkuje się na przemysłową skalę w wielu krajach świata i jest sprzedawana jako produkt sam w sobie albo dodatek do jedzenia (np. do miodu) lub do paszy dla ryb i ptaków. Algi uprawiane są w basenach z podgrzewaną wodą, w której rozpuszczone są mieszanki mineralne. Poza tym organizmy muszą mieć dostęp do światła słonecznego. Niektóre gospodarstwa planują wprowadzenie do hodowli nowych gatunków alg, które lepiej będą odpowiadały potrzebom pszczół.
Źródło: apiword.ru