Zagadka pszczelarska z USA
Zdjęcie: Freepik
Według danych spisu rolniczego z 2022 roku, który organizowany jest przez Ministerstwo Rolnictwa USA, w kraju było 3,8 mln rodzin pszczelich – o 25% więcej, niż pokazywały coroczne ankiety.
Amerykańskie media spekulują, że zwiększenie liczby rodzin pszczelich było konsekwencją wzrostu popularności pszczelarstwa na obszarach wiejskich i miejskich. Mimo to kierownictwo Związku Pszczelarzy Amerykańskich, liczącej 1000 pszczelarzy zawodowych, twierdzi, że przyczyny są inne.
- Metodologia spisu rolniczego z 2022 roku zawierała dane z ankiet przeprowadzonych wśród rolników czasowo umieszczających u siebie rodziny pszczele, należące do wędrownych pasiek pszczelarzy zawodowych, przez co ule mogły zostać policzone dwa lub nawet trzy razy. Pszczelarze wielkotowarowi mogą na przykład zimować pszczoły w stanie Missisipi, wstawiać ule w plantacje migdałów w Kalifornii i produkować miód w Dakocie Północnej.
- Krajowa Służba Statystyki Rolniczej na przestrzeni ostatnich dwóch dekad oceniała liczbę rodzin pszczelich na utrzymującą się w przedziale 2,5–2,9 mln. Natomiast w spisie rolniczym z 2022 roku uczestniczyła stosunkowo niewielka liczba rolników i pszczelarzy, w rezultacie ekstrapolacja wyników przybrała szeroką skalę i nie mogło to nie wpłynąć na dokładność szacunków.
- Jak pokazuje praktyka, pszczelarze zawodowi aktywniej uczestniczą w corocznych sondażach niż spisach rolniczych, przeprowadzanych przez Ministerstwo Rolnictwa raz na 5 lat.
- Ostatnimi laty liczba rodzin pszczelich, wynajmowanych dla profesjonalnego zapylania upraw rolniczych, nie rosła, mimo stabilnego popytu na tą usługę. Jedną z głównych przyczyn jest coroczna śmierć 30–50% rodzin pszczelich, spowodowana degradacją bazy pożytkowej, zmianami klimatu, zatruciem pestycydami, rozprzestrzenieniem patogenów itd.
- Zwiększenie liczby rodzin pszczelich powinno spowodować wzrost produkcji miodu, co nie miało miejsca. Wręcz przeciwnie, ostatnimi laty produkcja miodu w USA spadła zarówno w liczbach bezwzględnych, jak i w przeliczeniu na średnią ilość miodu pozyskaną z rodziny pszczelej. Na przykład w 2020 roku wyprodukowano 66,2 tys. ton miodu, w 2021 – 57, 3 tys. ton, a w 2022 – 56,7 tys. ton.
Czytaj także: Portugalscy pszczelarze niepokoją się o przyszłość
Według prezesa Amerykańskiego Związku Producentów Miodu, od ponad 10 lat strategia biznesowa większości pszczelarzy „zamykała się w tym, by wyrównywać starty pszczół z zeszłego roku i stworzyć podstawy na przyszły rok. Zwiększać liczbę rodzin pszczelich w takich warunkach jest trudne do osiągnięcia”.