Kobiety wiejskie w dystrykcie Ikzce otrzymały sprzęt pszczelarski
12.07.2024, Ikizce, prowincja Ordu, Turcja. Fot. Organizatorzy.
Na początku lipca Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Leśnictwa w Turcji zorganizowała wydarzenie związane z dystrybucją sprzętu pszczelarskiego w ramach wspólnego projektu „Nie pozostawiajmy nikogo w tyle: większe zaangażowanie i wzmocnienie pozycji kobiet wiejskich w Turcji i Azji Środkowej”.
Odbywające się 2–3 lipca 2024 r. wydarzenie miało na celu zachęcenie kobiet wiejskich do aktywnego udziału społeczno-gospodarczego w sektorze produkcji miodu. Projekt rozpoczęto w lipcu 2022 r. i od tego czasu zespół przeprowadził badania terenowe, szkolenia oraz analizy łańcucha wartości*, co doprowadziło do decyzji o wsparciu kobiet z obszarów wiejskich w pszczelarstwie w dystrykcie Ikizce.
14 kobiet otrzymało po 10 uli oraz niezbędny sprzęt pszczelarski. Każda z beneficjentek została zidentyfikowana jako potrzebująca przez nowo utworzoną Jednostkę ds. Równości Płci w Prowincjonalnej Dyrekcji ds. Rolnictwa i Leśnictwa w Ordu. W wydarzeniu udział wzięli eksperci FAO, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa (MoAF), krajowi eksperci i lokalni oraz beneficjentki.
W swoich uwagach wstępnych Ersin Soydan, zastępca dyrektora prowincji ds. rolnictwa i leśnictwa, podkreślił znaczenie sektora pszczelarskiego dla prowincji Ordu i potrzebę korzystania przez kobiety na obszarach wiejskich z różnorodności tego sektora. Müslüm Kayhan Inan, kierowniczka działu szkoleń i doskonalenia zawodowego w Ministerstwie, wyjaśniła, że projekt rozszerzył się już na trzy prowincje i nadal wspiera kobiety wiejskie w branży pszczelarskiej.
Międzynarodowy specjalista FAO ds. hodowli zwierząt Jurij Niestierow podkreślił potrzebę ciągłej wymiany informacji i współpracy w celu wspierania pszczelarek – nie tylko dostarczając sprzęt. Po ceremonii przekazania sprzętu Niestierow przeprowadził szkolenie, które obejmowało kontrole na miejscu niektórych dostarczonych uli.
Następnego dnia kierownik projektu Senem Elçin Berber moderował spotkanie pod tytułem „wzmocnienie społeczno-gospodarczego udziału kobiet w sektorze pszczelarskim”. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli FAO, Okręgowej Dyrekcji Rolnictwa i Leśnictwa Ikizce, Instytutu Badań pszczelarskich, Centrum Produktów Pszczelich Balmer-Black Sea oraz Stowarzyszenia Pszczelarskiego Prowincji Ordu.
Dyskusje koncentrowały się na zwiększeniu zdolności kobiet wiejskich w sektorze pszczelarskim i potencjale tworzenia spółdzielni w celu zapewnienia ich aktywnego uczestnictwa. Wyjaśniono, że jednostka ds. równości płci zorganizuje szkolenia dotyczące użytkowania sprzętu dostarczanego beneficjentkom. Po spotkaniu odbyła się wizyta w Instytucie Badań Pszczelarskich. Doprowadziło to do dynamicznej dyskusji na temat wspólnych projektów pszczelarskich dla kobiet wiejskich.
O programie partnerskim
Celem programów partnerskich Organizacji Stanów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i zrównoważonej gospodarki leśnej, zmniejszenia ubóstwa na obszarach wiejskich, zwalczanie pustynnienia oraz zachowanie ekosystemów w Turcji, Azerbejdżanie, Kazachstanie, Kirgistanie oraz w innych krajach Azji Centralno-Wschodniej. W pierwszej fazie programu w latach 2009-2015 zrealizowano 28 projektów w 16 krajach.
* Łańcuch wartości (ang. value chain) – sekwencja działań podejmowanych przez firmę, aby opracować, wytworzyć, sprzedać i dostarczyć produkt, a następnie świadczyć usługi posprzedażowe
Źródło: www.fao.org