Pszczelarstwo Brazylii
Zdjęcie: Freepik
Brazylia poczyniła ogromne postępy w rozwoju różnych sektorów rolnictwa, w tym pszczelarstwa. Przychody z eksportu zbóż i innych produktów rolnych niemal osiągnęły 30% całkowitych przychodów z handlu zagranicznego, wynosząc w 2020 roku 101 mld $, w 2021 – 121 mld $, a w 2022 roku około 160 mld $.
Produkcja i eksport miodu rosły średnio o 5 tys. ton rocznie. Sprzyjały temu zwiększony popyt na miód organiczny, wywołany pandemią koronawirusa (konsumenci szukali zdrowych produktów wzmacniających odporność), a także dewaluacja reala brazylijskiego w stosunku do dolara amerykańskiego. Głównymi nabywcami brazylijskiego miodu są: USA, Niemcy i Kanada.
Brazylia pozostaje największym światowym producentem i eksporterem organicznego miodu. Tylko do USA w 2022 roku dostarczyła go 14,3 ton.
Najwięcej miodu w 2021 r. pozyskano w stanach: Rio Grande do Sul (9,2 tys. ton), Parana (8,4 tys. ton) i Piauí (6,9 tys. ton).
Lwia część miodu produkowana jest z nektaru dzikich roślin miododajnych. Wynajem pszczół do zapylania upraw rolniczych, według opinii brazylijskich ekspertów, wciąż jeszcze jest w początkowej fazie rozwoju. Jedną z przyczyn jest nieprawidłowe i nadmierne stosowanie pestycydów w rolnictwie, co powoduje, że w okolicach upraw śmiertelność pszczół jest bardzo wysoka. Nie ma przesłanek, że w kolejnych latach sytuacja ulegnie polepszeniu. W 2022 roku importowano 640 tys. ton pestycydów – o 58% więcej niż w roku 2021, a wydatki na zakupy środków ochrony roślin zwiększyły się o 73% – do 6,5 mld $.
Czytaj także: Pszczelarstwo Kanady
Dynamika rozwoju brazylijskiego pszczelarstwa w latach 2016-2021:
Źródło: baldoni.com.br
Na żółto zaznaczona jest produkcja miodu, na niebiesko – eksport miodu, na fioletowo – wewnętrzne spożycie miodu (w tonach), na szaro – liczba ludności Brazylii (w mln), a na zielono – średnie spożycie miodu (w gramach rocznie).
Na schemacie widać, że Brazylijczycy jedzą coraz mniej miodu. W 2022 roku średnie spożycie patoki przez obywatela było 4 razy mniejsze od średniej światowej, która wynosi 220 gramów. Tendencja ta jednak nikogo nie martwi. W tym kraju, gdzie trzcinę cukrową zaczęto hodować 300 lat temu i ostatnimi czasy produkuje się około 40 mln ton cukru trzcinowego rocznie, miód zajmuje bardzo skromną pozycję w kuchni – podobnie jak w innych krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej.