Pszczoły wschodnie wrzeszczą, gdy atakuje je szerszeń
Zdjęcie: budak, flickr.
Pszczoły wschodnie opracowały imponujący zestaw strategii ochrony gniazda przed atakami szerszeni. Do tej pory nie było jednak wiadomo, jak robotnice koordynują defensywę przeciw drapieżnikom, takim jak szerszeń azjatycki (Vespa velutina).
Naukowcy porównali sygnały wibroakustyczne i odpowiedzi obronne rodzin pszczelich Apis cerana, które zostały zaatakowane grupowo przez szerszenie Vespa soror lub przez mniejsze i atakujące gniazda w pojedynkę szerszenie Vespa velutina. Wschodnie pszczoły miodne wytwarzają krótkie syki i dłuższe piski, które są na krótko przerywane, gdy w pobliżu nie ma zagrożenia. Jeśli jednak się ono pojawia (zwłaszcza gdy jest nim V. soror), liczba sygnałów w rodzinie dramatycznie się zwiększa. Dźwięki „pisków przeciw drapieżnikom” zlewały się w kakofonię, gdy V. soror był tuż przy gnieździe – ten typ sygnału nie był wcześniej opisany.
Charakterystyka akustyczna „pisków przeciw drapieżnikom” pokrywa się z piskami, wrzaskami i wołaniem w panice naczelnych, ptaków i surykatek. Robotnice wytwarzające te dźwięki eksponują gruczoł Nasonowa, co sugeruje, że w przypadku zagrożenia oprócz sygnałów dźwiękowych, owady produkują sygnały zapachowe. W tym samym czasie ruch przy wlotku się zwiększa i pszczoły przygotowują się do ataku na szerszenia. Pszczoły wschodnie elastycznie dostosowują różnorodne sygnały alarmowe w odpowiedzi na rodzaj ataku, co odzwierciedla wyrafinowane „wołanie alarmowe” wysoce społecznych kręgowców.
Czytaj także: Varroa wibruje!
Tłumaczenie abstraktu artykułu: Mattila Heather R., Kernen Hannah G., Otis Gard W., Nguyen Lien T. P., Pham Hanh D., Knight Olivia M. and Phan Ngoc T. 2021 Giant hornet (Vespa soror) attacks trigger frenetic antipredator signalling in honeybee (Apis cerana) coloniesR. Soc. open sci.821121521121