Pszczoły a zanieczyszczenie powietrza
Zdjęcie: User13884442, freepik.
Czteroletnie badania dowodzą, że średnio zanieczyszczone powietrze może zabić nawet 80% dzikich pszczół olbrzymich (Apis dorsata). Gatunek ten żyje w Indiach.
Pszczoły olbrzymie są bardzo ważnymi zapylaczami roślin w Indiach i to dzięki nim kraj ten jest znaczącym producentem owoców i drugim na świecie producentem warzyw. Rodziny pszczół olbrzymich budują pojedyncze, wielkie plastry, na których żyją razem.
W ciągu czterech lat ekolodzy z Indyjskiego Narodowego Centrum Nauk Biologicznych w Bangaluru badali wpływ na kondycję pszczół bardzo zanieczyszczonego, miejskiego powietrza indyjskich miast. Trzeba podkreślić, że metropolie tego kraju są jednymi z najbardziej zanieczyszczonych na świecie – w 2015 r. z powodu powietrza fatalnej jakości zmarło ponad milion osób.
Naukowcy prowadzili analizy w czterech miejscach Bangaluru, o różnym poziomie skażenia powietrza (od dobrej po niebezpieczną). We wszystkich lokalizacjach żyły pszczoły olbrzymie. Zbadano stan ich organizmów i zebrało pyły pokrywające ich ciała. Łącznie zbadano 1800 owadów. Wyniki nie były zaskakujące – im bardziej zanieczyszczony obszar, tym więcej niebezpiecznych związków na i w ich ciałach. Pszczoły z terenów bardzo skażonych padały dwukrotnie szybciej – były podtruwane arsenem i ołowiem. Miały gorszy przepływ hemolimfy i osłabienie układu odpornościowego. W organizmach wykrywano więcej genów związanych ze stresem. Te owady, które były bardziej zatrute, odwiedzały dwa razy mniej kwiatów.
Czytaj także: Miejskie trzmiele są większe
Dodatkowo przeprowadzono eksperyment na muszkach owocówkach, utrzymując populacje w takich samych warunkach jak pszczoły olbrzymie. Ich ciała zareagowały tak samo, jak pszczół i to po zaledwie 10 dniach.
Badania te bezpośrednio udowodniły niekorzystny wpływ pyłów zawieszonych na organizmy pszczół. Ustalając normy zanieczyszczeń powinno się także brać pod uwagę dobrostan owadów.