Pszczela mapa świata
Zdjęcie: Global patterns and drivers of bee distribution"
Na świecie żyje ok. 20 000 gatunków pszczół. Do tej pory rzadko pojawiały się publikacje, jak owe gatunki właściwie rozmieszczone są na kontynentach – gdzie jest ich najwięcej, a gdzie najmniej. Naukowcy przedstawili mapę, z której można odczytać te dane.
Artykuł ukazał się 19.11.2020 r. w „Current Biology”. Badacze stworzyli mapę obrazującą różnorodność pszczół, na podstawie najbardziej aktualnej, światowej listy wszystkich gatunków. Przeanalizowali także 6 milionów dodatkowych danych publicznych. Analizy wykazały, że więcej gatunków pszczół żyje na półkuli północnej niż południowej, preferując klimaty suche i umiarkowane niż w tropikalne.
– Gdy ludzie myślą o pszczołach, to zwykle o pszczołach miodnych, trzmielach i może jeszcze kilku innych gatunkach, a tymczasem gatunków pszczół jest więcej niż gatunków ssaków i ptaków razem wziętych – powiedział John Ascher, jeden z autorów pracy i adiunkt w Narodowym Uniwersytecie Singapuru. – Na terenie Stanów Zjednoczonych żyje najwięcej gatunków pszczół, ale także sporo zamieszkuje ogromne tereny Afryki i Bliskiego Wschodu, oprócz terenów tropikalnych.
To szczególnie interesujące jeśli weźmie się pod uwagę, że w przypadku innych gatunków zwierząt następuje gradientowy spadek różnorodności gatunkowej od równika ku biegunom (wraz ze wzrostem długości geograficznej spada różnorodność gatunkowa). Inaczej jest w przypadku pszczół, których gatunków wcale nie ma najwięcej blisko równika (a także, oczywiście, blisko biegunów). Ich pasowe rozmieszczenie w strefach klimatu umiarkowanego i pustynnego nazywane jest równoleżnikowym. Takie nietypowe preferencje owadów wynikają najprawdopodobniej z tego, że w lasach i dżunglach jest mniej gatunków kwitnących, czyli mniej potencjalnych źródeł pożywienia.
Czytaj także: Wędrówka pestycydów z wiatrem - od Tyrolu do Szwajcarii
– Kiedy na obszarach pustynnych spadnie deszcz, obszar może pokryć się wręcz dywanami kwitnących roślin – mówił Michael Orr, z Instytutu Zoologi Chińskiej Akademii Nauk. – Na pustyniach pożytki nie są stałe, a każdy rok się od siebie różni*. Daje to duży potencjał do powstania nowych gatunków pszczół.
Artykuł naukowy wraz z mapą można pobrać tutaj: cell.com
*Innymi słowy na owady działa duża presja środowiskowa.