Pszczelarstwo Argentyny i cła antydumpingowe USA
Zdjęcie: Freepik.
Przyjazny klimat i bogata baza miododajna pozwalają Argentynie produkować duże ilości miodu, mającego wysoką reputację na rynku światowym. Najbardziej popularne gatunki lokalnej patoki to: wielokwiatowy, z białej koniczyny, lucerny, szarańczyna strąkowego, eukaliptusa, słonecznika, cytrusów. Pszczelarstwo jest rozwinięte w 22 z 23 prowincji, najbardziej w Buenos Aires, Entre-Rios i Santa-Fe.
Według danych Ministerstwa Rolnictwa w kwietniu 2021 roku w Argentynie żyło 15,3 tys. pszczelarzy, 3,5 mln rodzin pszczelich i było 33,4 tys. pasiek i 1209 ośrodków miodobrania. Produkcja patoki w ostatnich latach wynosiła średnio 75 tys. ton, z których 70 tys. ton (92%) eksportowano, a 5–6 tys. ton (8%) dostarczono na rynek wewnętrzny. Pszczelarstwem i branżami pokrewnymi zajmuje się obecnie 100 tys. Argentyńczyków.
Miód zajmuje w kuchni argentyńskiej niskie miejsce. Jego średnie spożycie na osobę wynosi 130 g rocznie i jest prawie dwukrotnie mniejsze niż średnie spożycie światowe. W celach zwiększenia spożywania patoki Ministerstwo Rolnictwa Argentyny wychodzi z państwową kampanią reklamową „Więcej miodu w roku”. W ramach Światowego Dnia Pszczół w 2021 roku odbyła się prezentacja nowego etapu tej kampanii.
Na przeciągu kilku dziesięcioleci Argentyna zajmowała drugie miejsce na świecie tuż za Chinami w rankingu ilości eksportowanego miodu. Sytuacja uległa zmianie w 2020 roku, kiedy ustąpiła miejsca Ukrainie.
Czytaj także: Pszczelarze walczą o swoje
Według wartości eksportu patoki w 2020 roku Argentyna zajęła trzecie miejsce – tuż po Nowej Zelandii i Chinach. W 2020 roku argentyński miód był dostarczany do 11 krajów świata (w 2017 roku do 30 krajów). Jego głównymi kupującymi, tak jak i w poprzednich latach, pozostawały USA, Niemcy i Japonia. Ich wspólna dola w eksporcie argentyńskiego miodu wyniosła 80%.
Dynamika eksportu argentyńskiego miodu:
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
|
Mln $ |
168,8 |
183,0 |
175,2 |
146,7 |
170.5 |
Tys. ton |
81,1 |
70,2 |
70,7 |
65,3 |
71,5 |
Źródło: dane International Trade Center
Eksport argentyńskiego miodu w 2020 roku zwiększył się pod względem wielkości o 16%, a pod względem przychodu o 4%. Pozwoliło to Argentynie umocnić pozycję na światowym rynku w warunkach zaostrzającej się konkurencji.
Ze wstępnych danych wynika, że 2021 również był dobrym rokiem dla argentyńskiego pszczelarstwa. Eksport nadal rósł. Na przykład przez 10 miesięcy w 2021 roku kraj dostarczył do USA 40 tys. ton miodu o wartości 142 mln $, wliczając w to 1 tonę miodu organicznego o wartości 3,1 mln $. Znacznie przewyższyło to wynik całego 2020 roku.
W krajowym Rejestrze Przedsiębiorstw znajduje się 300 firm, zajmujących się kupnem, obróbką, pakowaniem i sprzedażą miodu. Z 6 tys. ton miodu sprzedawanego na krajowym rynku Argentyny, 50% trafia na rynki i targi, 40% jest dostarczane do hurtowni, a 10% do sprzedaży detalicznej.
Czytaj także: Ukraina. Sytuacja i prognozy cen miodu
Proceder fałszowania miodu jest bardzo intensywnie piętnowany i na razie Argentyna ma świetną opinię wśród importerów. Władze kraju aktywnie występują na różnych kongresach i konferencjach przeciw szkodliwym praktykom krajów azjatyckich i innych. Niemniej jednak, oficjalne źródła informują o pojawieniu się w sieci handlowej Argentyny „miodu” fałszowanego np. syropem kukurydzianym, nie określając jednak skali problemu.
Argentyna osiągnęła znaczne sukcesy w rozwoju pszczelarstwa „organicznego”. W 2020 roku 28,1 tys. z certyfikowanych organicznych pasiek wyprodukowało 600 ton miodu, z których zaledwie 3% (17,3 tony) trafiło na rynek krajowy. Pszczelarstwo organiczne jest skupione w prowincjach San-Louis, Santiago del Estero i Chaco.
Argentyna jest również solidnym eksporterem matek pszczelich i w 2020 roku zarobiła na nich 174 tys. $. Mówi się, że w ostatnich latach zaczął także rosnąć eksport wosku, propolisu i mleczka pszczelego.
5–8.07.2021 odbył się kolejny kongres Związku Pszczelarzy Argentyny. Z powodu pandemii był organizowany online. Najciekawsze punkty kongresu to:
- Ze względu na wcześniejsze doświadczenia w przeprowadzaniu podobnych imprez, komitet organizacyjny wymagał, by wszystkie prezentacje były zapisane wcześniej, a ich obraz i dźwięk były edytowane w celu uzyskania wysokiej jakości i ciągłości prezentacji;
- Komitet naukowy z 25 grup badawczych różnych organizacji akademickich Argentyny wybrał dla ustnej prezentacji 50 z 116 przysłanych prac i projektów, a pozostałe zostały przedstawione w formie plakatów;
- W kongresie, odbywającym się jednocześnie w dwóch salach, wzięło udział 86 wystawców. Ponadto przeprowadzono 10 naukowych sympozjów. Utworzono 10 tablic i paneli dyskusyjnych na tematy pszczelarskie. Przeprowadzono konkursy: „Pszczela fotografia”, „Pszczele wideo” i „Innowacje i wynalazki”.
Kierownictwo Związku Pszczelarzy Argentyny potępiło wysuniętą na początku 2021 przez kluczowe Amerykańskie Stowarzyszenia Pszczelarskie inicjatywę wprowadzenia ceł antydumpingowych na miód importowany z Argentyny. Podkreślano, że realizacja tej inicjatywy może przynieść znaczny uszczerbek argentyńskiemu pszczelarstwu, sprowokować spadek światowych cen miodu i zdezorganizować światowy rynek tego produktu.
Źródło: apiword.ru