Genetyczne zwalczanie nosemozy
Naukowcy z Działu Badań Rolniczych (ARS) szukają nowych sposobów do walki z Nosema ceranae – pasożytniczym grzybem pszczoły miodnej, wywołującym nosemozę. We wrześniu opublikowano badania, dowodzące że podawanie pszczołom miodnym niewielkiej ilości interferującego RNA (RNAi), może ograniczyć rozmnażanie grzybów nosemozy o 90%.
Interferencyjne RNA występuje u większości organizmów i służy do „wyłączania” genów, czyli do blokowania ich ekspresji. Dobrze ten mechanizm wytłumaczono tutaj. Wprowadzone do organizmu pszczół RNAi wycisza gen Dicer.
Gen Dicer syntezuje enzym o tej samej nazwie (chociaż zwane jest również rybonukleazą III). Dzięki temu związkowi mechanizm przełamywania odpowiedzi immunologicznej pszczoły miodnej przez pasożyta jest efektywny. Ponadto Dicer jest niezbędny do namnażania spor grzyba. Dlatego wyciszenie tego genu działa podwójnie – nie tylko upośledza zdolność pasożyta do przełamywania odporności pszczoły, lecz również jego zdolność do namnażania się.
Interferujące RNA jest specyficzne i nie oddziałuje na geny pszczoły miodnej. Jednak zanim odpowiednie terapie zostaną wprowadzone, naukowcy przeprowadzą serię badań w pasiekach eksperymentalnych.
Źródło: phys.org