Dzikie pszczoły moszczą gniazda plastikiem
Zdjęcie: Miesierka (Megachile) transportuje fragment liścia. Autor: Jürgen Mangelsdorf, licencja CC 2.0. Źródło: Flickr
W latach 2017 i 2018 naukowcy z Argentyńskiego Narodowego Instytutu Techniki Rolniczej wykonywali z drewna gniazda dla dzikich pszczół z rodzaju miesierek (Megachile). Gatunki te najbardziej znane są z wykorzystywania liści i płatków kwiatów do budowy gniazda. Podczas badań w Argentynie w kilku przygotowanych dla zapylaczy domków znaleziono plastik.
Naukowcy zbudowali sześćdziesiąt trzy drewniane gniazda dla miesierek. Trzy z nich owady w całości pokryły plastikiem. Pszczoły potraktowały cienką folię, jak liście, tnąc ją w kształt paznokci, zanosząc do gniazda i moszcząc ściany korytarzyków. Naukowcy przypuszczają, że plastik pochodzi z reklamówek i znalazł się w gniazdach, ponieważ przypomina miesierkom liście.
W pierwszym gnieździe pszczoły porzuciły „wykończenie plastikiem”, w drugim znaleziono martwą larwę, a trzecie było puste, co mogło świadczyć o tym, że larwa rozwinęła się prawidłowo, przepoczwarzyła się i opuściła gniazdo.
– Uważam, że to niezwykle smutne – powiedziała Hollis Woodard, entomolog z Kalifornijskiego Uniwersytetu w Riverside, w komentarzu dla Nartional Geographic. – To kolejny przykład odnajdywania plastiku tam, gdzie nie chcemy.
Ale naukowcy nie stwierdzili jednoznacznie, że w tym przypadku folia stwarza bezpośrednie zagrożenie dla owadów. Wręcz przeciwnie – ostatecznie może zwiększyć ich przeżywalność. Podejrzewają, że plastik stworzy dobrą barierę przeciwko pleśni i pasożytom, ponieważ w przeciwieństwie do tkanek roślinnych, trudno się rozkłada.
To nie byłby pierwszy przypadek pozytywnego wykorzystania śmieci przez zwierzęta. Wróble i zięby wykorzystywały filtry papierosów do budowy gniazda, co odstraszało pasożyty. Kanie czarne zbierały kolorowe paski plastiku do przyozdabiania gniazda, by zwabić partnera. Podobnie zachowywały się altannki, wykorzystujące niebieskie nakrętki z butelek wody mineralnej i plastikowe słomki do przyozdabiania sławnych, trawiastych bramek.
Oczywiście to nie znaczy, że powinniśmy przymykać oko na proceder wykorzystywania śmieci przez zwierzęta. Zanieczyszczenie plastikiem to groźne zjawisko, które o wiele częściej zagraża przetrwaniu gatunków, niż im pomaga.
Zdjęcie: Altannik w bramce, którą konstruuje, by zwabić samicę. Wokół widać niebieskie, plastikowe słomki i nakrętki.
Źródło: Nationalgeographic.com, Spinger.com