Jak zwiększyć ilość propolisu w ulu?
W nowym artykule naukowym opublikowanym w Journal of Economic Entomology trzech badaczy szukało sposobu, który zachęciłby pszczoły do gromadzenia propolisu. Odkryli, że trzy rodzaje modyfikacji – plastikowa „łapka” położona na ścianach ula, równoległe nacięcia piłą i mocne porysowanie wnętrza gniazda – w takim samym stopniu wpływały na zbieranie propolisu przez robotnice. Kontrolę stanowiły ule o gładkim wnętrzu.
Propolis to żywice i wydzieliny pąków roślin zbierane przez pszczoły, przerobione ze śliną i woskiem, by stworzyć substancję do zatykania drobnych szczelin w ulu i dezynfekcji komórek plastra. Kit pszczeli ma właściwości antybakteryjne i wykorzystywany jest w leczeniu ludzi i pszczół. Im więcej substancji żywicznych w ulu, tym rodzina jest mniej podatna na choroby.
Badania wykazały, że w ulach, których ściany były pomalowane ekstraktem propolisu, ilość chorobotwórczych bakterii w rodzinach pszczelich znacznie spadła. W dodatku robotnice miały niższą ekspresję genów związanych z odpornością (co dobrze wpływało na wydatek energetyczny organizmów owadów i ich kondycję). Analiza wykazała, że ciała owadów dzięki propolisowi nie miały w środowisku tylu wrogów co zwykle, dlatego zanotowano niższą aktywność systemu immunologicznego.
Zachęceni tymi wynikami naukowcy postanowili doprowadzić do tego, by rodziny pszczele same dezynfekowały swoje gniazda i dzięki temu miały wyższą zdrowotność. Podzielili 20 rodzin na pięć pasiek, losowo przydzielając im ule o różnej strukturze ścian. Zbieraczki propolisu korzystały z żywic i wydzielin roślin rosnących na terenie Piedmontu w południowowschodniej części Stanów Zjednoczonych, m.in. drzew iglastych, dębów, hikory, klonów, topoli i miejskich krzewów ozdobnych. Uczeni w miarę upływu czasu mierzyli powierzchnię i głębokość warstwy kitu pszczelego.
Badania wykazały, że każdy z rodzajów sztucznych nierówności na ścianach ula zachęcał pszczoły do wzmożonego zbierania propolisu, w porównaniu do uli kontrolnych. Wszystkie rodzaje powierzchni eksperymentalnych dały podobne rezultaty. Z tego wynika, że najlepszą metodą, by zachęcić pszczoły do gromadzenia propolisu i tym samym zwiększyć prozdrowotne działanie gniazda, jest pozostawienie ścian ula jak najbardziej chropowatych.
Źródło: