Wielkie wytruwanie pszczół
Zdjęcie: Freepik
W Australii rozpoczęto zatruwanie dziko żyjących rodzin pszczelich w czerwonej strefie zagrożenia Varroa destructor, by zlikwidować ogniska pasożyta.
Na początku mówiono o spryskiwaniu z powietrza zakażonej strefy (o „strefach wykluczenia” pisaliśmy TUTAJ), doprowadziłoby to jednak do katastrofy ekologicznej, insektycydy nie działają bowiem tylko na pszczoły miodne. Ostatecznie służby zastosują przynęty: syrop cukrowy wymieszany z fipronilem. Fipronil to organiczny związek chemiczny (pochodna fenylopirazolu). Jest składnikiem insektycydów i głównie stosuje się go przeciwko karaluchom, komarom, szarańczom, kleszczom i pchłom. Jak widać, teraz do listy dodano pszczoły miodne, które nie umierają na miejscu, lecz zabierają zakażony pokarm do gniazda, co zwiększa liczbę eliminowanych osobników. Eksterminacja zaczęła się w tym tygodniu (3.10.2022). Władze podkreślają, że likwidacja rodzin pszczelich w dzikich siedliskach jest kluczowa, by skutecznie zwalczyć pasożyta.
Dlaczego akcję rozpoczęto dopiero trzy miesiące po wykryciu V. destructor na kontynencie? Departament Przemysłu Wydobywczego twierdzi, że wytruwanie pszczół nie mogło się odbyć, gdy w strefie znajdowały się komercyjne rodziny pszczele.
Czytaj także: Skąd Varroa destructor wziął się w Australii?
– Rodziny pszczele utrzymywane w pasiekach komercyjnych mogłyby same korzystać z przynęty, zanosić trutkę do gniazda, co skutkowałoby śmiercią rodzin – mówiła dr Satendra Kuman, urzędniczka zajmująca się ochroną roślin.
Naszą australijską korespondentkę, Anitę Long, zastanawia to stwierdzenie – w czerwonych strefach likwidowano wszystkie rodziny pszczele. Dlaczego służby troszczą się o pszczoły komercyjne, skoro tych już tam nie ma? Zastanawia ją też co z innymi gatunkami owadów, które pożywiają się nektarem. Australijskie media o nich milczą.
Doktor Kuman mówiła, że przynęty będą monitorowane i utrzymywane w wybranych miejscach nawet przez rok, do momentu, w którym pszczoły miodne przestaną pojawiać się przy poidłach z syropem.
Źrodło: Abc.net.au