NEWS:

Zafrykanizowane pszczoły miodne z Portoryko

Zafrykanizowane pszczoły miodne są potomstwem afrykańskich pszczół miodnych i ich europejskich krewniaków. Pod koniec lat 50. te mordercze pszczoły uciekły z eksperymentalnego programu hodowlanego w Brazylii, mającego na celu stworzenie hybrydy o delikatnym charakterze pszczoły europejskiej i wybranych cechach jej afrykańskich kuzynów, którzy byli odporni na choroby i lepiej przystosowani do tropikalnego klimatu, chociaż bardziej agresywni.

Pasieka nr 92 (nauka2_puerto-rico-143340)
Castillo San Felipe del Morro
fot. Pixabay, Grapesky

Jak na ironię to, czego naukowcom nie udało się osiągnąć w laboratorium, ostatecznie nastąpiło dzięki przypadkowi. W Portoryko zafrykanizowane pszczoły pojawiły się w latach 90. XX wieku. Najprawdopodobniej niechcący zostały przewiezione na statku, a w ciągu trzech dekad ich potomkinie przekształciły się w łagodne, ale odporne na warrozę pszczoły, które dziś dominują na wyspie.

Doktor habilitowany Arian Avalos, badacz z Uniwersytetu Illinois twierdzi, iż portorykańskie pszczoły zachowują większość cech genetycznych swych afrykańskich przodków, jednakże kilka obszarów ich DNA bardziej przypomina kod genetyczny gatunku europejskiego.

Naukowcy uważają, że zmiany te nastąpiły w ciągu 30 lat i prawdopodobnie miały wpływ na szybką ewolucję portorykańskich pszczół w kierunku łagodności. Profesor biologii Tugrul Giray z Uniwersytetu Portoryko po raz pierwszy opisał łagodne portorykańskie pszczoły w czasopiśmie „Evolutionary Applications” w 2012 roku.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Zespół badaczy odkrył, że w przeważającej części genomy portorykańskich pszczół przypominały genomy ich afrykańskich przodków, jednakże pewne rejony DNA, ujawniające europejskie dziedzictwo, wpłynęły na złagodzenie charakteru robotnic.

Obszary genomu uległy pozytywnej selekcji, co oznacza, że coś w środowisku pszczół sprzyjało właśnie genom łagodności i pomogło zapanować nad pozostałymi. Naukowcy wysunęli hipotezę, że pszczoły ewoluowały w kierunku obniżonej agresji w wyniku życia na gęsto zaludnionej wyspie, z której nie mogły łatwo uciec.

Ludzie najprawdopodobniej wytrzebili najbardziej agresywne pszczoły.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Hudson dodaje: – Fakt, że wykazaliśmy, iż profil genetyczny portorykańskich pszczół bardzo się różni od pszczół europejskich oraz iż są one wyraźnie łagodne, sprawia, że portorykańskie pszczoły mogą przyczynić się do ograniczenia spadku liczebności zapylaczy na świecie.

Powyższe odkrycia zostały opisane w czasopiśmie „Nature Communications”.

Paulina Witkowska
„Pasieka pod Wiatrakiem”


<?php $pas="2018nr6str50"; $pasCov="images/stories/Pasieka/2018_6/Pasieka_2018nr06_[92].jpg"; include("./goto/art_footer.php"); ?>

 \"WydanieZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

7 aspektów, które powinna zawierać etykieta na miód Ten...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

Jakie są najlepsze praktyki w promocji lokalnych produktów pszczelich? Profesjonalna...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

W telegraficznym skrócie POLSKA Polska Zespół realizujący projekt B-THENET finansowany z programu...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Relacja z 62. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach 11–12 marca...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: w jaki sposób ocenia...

Pasieka 3/2025

Kołtowski Zbigniew , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie czynniki wpływają na...

Pasieka 3/2025

Burzyńska Marta, 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie warunki trzeba spełnić...

Pasieka 3/2025

mgr Magdalena Wilde, dr inż. Jacek Jachuła, dr Aleksandra Splitt, 16-04-2025

Wykaz pasiek oferujących matki pszczele, pakiety, odkłady ...

Pasieka 3/2025

Administrator, 16-04-2025

Ogłoszenia drobne (maj-czerwiec 2025) Produkty pszczele Sprzedam miód spadziowy, woj...

Pasieka 3/2025

Wydawnictwo Pasieka, 16-04-2025