Nowa substancja przeciwko warrozie?
Każdy pszczelarz liczy na to, że w końcu naukowcom uda się opracować akarycyd, który nie będzie szkodził pszczołom, za to skutecznie wykończy Varroa destructor. Czyżby kanadyjscy badacze byli blisko odkrycia „cudownego leku”?
Naukowcy z Uniwersytetu Simona Frasera odkryli, że pewien związek chemiczny – obecnie nazwany 3C36 – paraliżuje roztocze, ale nie szkodzi pszczołom. Przynajmniej takie są wyniki wstępnych eksperymentów. Erika Plletner, profesorka chemii i badaczka, już trzeci rok testuje tajemniczy związek w pasiece znajdującej się w South Surrey, w Kanadzie. Niedawno pisaliśmy, że Kanada zmaga się z gigantycznymi stratami rodzin pszczelich, które po zimie 2021/2022 sięgnęły 50%. Głównym winowajcą najprawdopodobniej jest właśnie warroza.
Naukowczyni obawia się, że nawet jeśli 3C36 wejdzie do użytku jako lek zwalczający warrozę, to efektywny będzie tylko przez kilka lat, a później, tak jak w przypadku innych związków chemicznych do tej pory stosowanych w pasiekach, pasożyty staną się na niego oporne. Mimo wszystko zarówno badania laboratoryjne, jak i terenowe dają naprawdę obiecujące rezultaty.
Czytaj także: Połowa kanadyjskich rodzin pszczelich nie żyje
Jak szybko lek pojawi się na rynku? Plettner podkreśla, że zanim substancje lecznicze zostaną dopuszczone do użytku, są naprawdę porządnie testowane. Między innymi trzeba sprawdzić, jakie (i czy) generują skutki uboczne. Teraz naukowcy skupiają się na ustaleniu, jak dokładnie lek wpływa na oba organizmy – V. destructor i A. mellifera.
Źródło: sfu.ca