Dwupłciowa pszczoła
Zdjęcie: Pszczoła samotnica niezydentyfikowanego gatunku z gynandromorficzną, dwukolorową głową. Autor: USGS Bee Inventory and Monitoring Lab.
Gynandromorfia to nazwa rodzaju obojnactwa, w którym ciało w połowie ma cechy samca, a w drugiej samicy. O tym, jak wyraźna jest gynandromorfia decyduje czas, w którym nastąpił błąd w dzielącym się embrionie – im wcześniej, tym wada jest łatwiejsza do zaobserwowania i organizm ma np. dwie strony ciała ewidentnie różnej płci. Entomolożka Erin Krichilsky znalazła pszczołę tropikalną o opisanej wadzie i w lutym opublikowała artykuł wraz z zdjęciami w Journal of Hymenoptera Research. Zdjęcie znajdziecie poniżej.
Gynandromorfia jest widoczna nie tylko w wyglądzie zewnętrznym. Takie osobniki mają też oba rodzaje narządów płciowych. Więcej szczegółowych informacji o gynandromorfach pszczół znajdziecie w książce „365 faktów o pszczołach” do kupienia w naszym sklepie.
Zdjęcie: Sławna Megalopta amoena, którą opisała Erin Krichilsky z Instytutu Smithsonian w Panamie. Po wielkości oczu i żuwaczek widać dwupłciowość.
Zdjęcie: Lasioglossum hitchensi - u tego osobnika rzucają się w oczy gynandromorficzne czułki. USGS Bee Inventory and Monitoring Lab.
Zdjęcie: U tego osobnika Agapostemon texanus nieprawidłowy podział komórek nie zaszedł tak wcześnie jak u poprzednich gatunków, ale i tak widać różne cechy płciowe. USGS Bee Inventory and Monitoring Lab.
Czytaj także: Ciąg dalszy historii gąsienic barciaka zjadających plastik
Czytaj także: Trzmieli mózg na pestycydach
Źródło: pensoft.net