Unia Europejska chce wdrożyć plan zmniejszenia zużycia pestycydów o 50%
Zdjęcie: User11820856, freepik.
Komisja Europejska chce wdrożyć plan działań, który zmniejszy zużycie pestycydów na terenie Unii o 50% do 2030 roku. Zakłada on również zmniejszenie stosowania użycia środków przeciwdrobnoustrojowych w hodowli zwierząt o 50% i zużycia nawozów o 20%. Jednocześnie powierzchnia gospodarstw ekologicznych powinna wzrosnąć o 25% z obecnych 8%.
Ponadto plan obejmuje także odnowę ekosystemów i rzek, poprawienie kondycji obszarów chronionych i ochronę gatunków, przywrócenie owadów zapylających do krajobrazu rolniczego, ograniczenie zanieczyszczeń, nacisk na zieleń miejską, zwiększenie obszarów ekologicznej produkcji żywności i wspieranie innych działań, mających na celu poprawę bioróżnorodności, a także polepszenie zdrowotności lasów w Europie. Głównym celem jest objęcie ścisłymi zasadami ochrony przynajmniej 30% lądu UE i mórz (obecnie 3% lądów i 1% mórz).
– Kryzys związany z koronawirusem uwydatnił znaczenie solidnego i odpornego systemu żywnościowego, który funkcjonuje w każdych okolicznościach i jest w stanie zapewnić obywatelom dostęp do wystarczającej podaży żywności po przystępnych cenach. Pandemia uświadomiła nam również bardzo wyraźnie wzajemne powiązania między naszymi zdrowiem, ekosystemami, łańcuchami dostaw, wzorcami konsumpcji i ograniczeniami planety – informuje KE.
Czytaj także: Polski Związek Pszczelarski ponawia prośbę o dopłaty do zapylenia
Plan budzi jednak pewne zastrzeżenia. Europejska Partia Ludowa poprosiła o wstrzymanie wprowadzenia planu, ze względu na kryzys spowodowany pandemią koronawirusa. Podkreśla, że przedstawione działania spowodują wzrost cen żywności, co w tym momencie dotknie szczególnie ludzi ubogich.
Komitet Rolniczych Organizacji Związkowych COPA nazwał plan „atakiem na europejskie rolnictwo”.
Czytaj także: Jak moda na rzepak i facelię niszczy uprawy
– (…) Rolnicy nie powinni w pojedynkę ponosić największych kosztów dalszej ochrony środowiska i klimatu. To spowoduje, że więcej produkcji żywności dla Europy zostanie przeniesiona do krajów trzeciego świata.
Źródło: Forbes.com, sadyogrody.pl, ekologia.pl