Zanieczyszczenie powietrza i zapylanie
Zdjęcie: Freepik.
Naukowcy stwierdzili, że zanieczyszczenia powodują 90% spadek odwiedzin owadów zapylających na kwiatach nektarodajnych.
Wszystko przez tłumienie i rozkładanie związków chemicznych odpowiadających za zapach kwiatów. Zapach, którego nie ma, lub którego nie sposób wyłowić ze śmierdzącego powietrza, nie poprowadzi pszczół miodnych (a także innych zapylaczy, takich jak trzmiele czy motyle), do źródła pokarmu. Naukowcy badający zanieczyszczenia powietrza zarówno na wsiach, jak i w miastach, zauważyli, że na wymienionych obszarach jest nawet do 70% mniej owadów zapylających i do 90% mniej odwiedzin na kwiatach. Z tego powodu całkowity spadek zapylenia roślin osiągnął 31%. Takie wyniki otrzymano w analizowaniu zanieczyszczeń warstwy przyziemnej, w których skład wchodziły spaliny diesla i ozon.
Chociaż badania opublikowane w styczniu 2022 r. w Enviromental Pollution są świeże, to zagadnienie to badano już wcześniej. Faktem na przykład jest, że tlenki azotu potrafią rozkładać zapachy kwiatów unoszące się w powietrzu, przez co pszczoły miodne nie mogą znaleźć pokarmu.
Źródło: James M.W. Ryalls, Ben Langford, Neil J. Mullinger, Lisa M. Bromfield, Eiko Nemitz, Christian Pfrang, Robbie D. Girling. Anthropogenic air pollutants reduce insect-mediated pollination services. Environmental Pollution, 2022; 118847 DOI: 10.1016/j.envpol.2022.118847