Mleczko pszczele ma wpływ na pamięć i długość życia pszczół
Naukowcy z Chin zbadali wpływ mleczka pszczelego na uczenie się pszczół i odkryli, że wpływ na zdolność zapamiętywania miała ilość spożywanej wydzieliny. Przy okazji badacze udowodnili, że przyjmowanie mleczka pszczelego ma wpływ na długość życia robotnic.
Mleczko pszczele to wydzielina gruczołów gardzielowych i żuwaczkowych, która jest bogata w białka, tłuszcze, cukry, witaminy i polifenole, a także wiele enzymów. Długość karmienia larwy mleczkiem pszczelim determinuje czy stanie się robotnicą, czy królową. Dojrzałe pszczoły robotnice spożywają głównie pyłek i pierzgę, stanowiące pokarm białkowy. Natomiast źródłem aminokwasów dla matek jest mleczko pszczele. Dzięki jego spożywaniu żyją znacznie dłużej od córek.
Nowo wygryzione robotnice podzielono na trzy grupy, po 200 osobników. Pierwsza dostawała roztwór zawierający 50% sacharozy i 10% mleczka pszczelego, druga roztwór o takiej samej zawartości cukru i 20% mleczka, a trzecia była grupą kontrolną i otrzymywała tylko wodny roztwór sacharozy, bez pożywnej wydzieliny.
Pszczoły z pierwszej i drugiej grupy charakteryzowały się wyższymi zdolnościami zapamiętywania (dłużej wykazywały reakcję PER – odruch wysuwania języczka na bodziec powiązany z pokarmem) i żyły dłużej od owadów spożywających wyłącznie roztwór cukru. Przy czym, im owady więcej spożywały mleczka pszczelego, tym umierały później. Poza tym miały wyższą ekspresję genów GluRA (neurotransmiter) i Nmdar1 (receptor nerwowy odpowiedzialny za naukę).
Mleczko pszczele jest bogate w neurotransmitery, takie jak acetylocholina i noradrenalinę, które biorą udział we wzmacnianiu mózgu i inteligencji. Badania wpływu mleczka pszczelego na organizmy much, nicieni, myszy i innych gatunków zwierząt, udowodniły, że wydzielina wydłuża życie, opóźnia starzenie i zwiększa zdolności zapamiętywania.
Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S122686151830503X