Women for Bees – program UNESCO pod patronatem Angeliny Jolie
Zdjęcie: Freepik.
Wraz z francuską grupą kosmetyczną Guerlain, UNESCO uruchomiło program „Kobiety dla pszczół”, którego celem jest promowanie przedsiębiorczości wśród pszczelarek. Program jest realizowany przy wsparciu francuskiego ośrodka szkoleniowego Observatoire Français d'Apidologie (OFA) w wyznaczonych rezerwatach biosfery UNESCO na całym świecie. Nad akcją patronat objęła Angelina Jolie.
Od czerwca 2021 każdego roku 10 kobiet zamieszkujących 5 wyznaczonych terenów zostanie zaproszonych na 30-dniowe szkolenie teoretyczne i praktyczne do Francji. W ciągu pięciu lat łącznie 50 uczestników zapozna się z teoretycznymi i praktycznymi podstawami pszczelarstwa, w tym pszczelarstwa zawodowego. Program ma na celu umożliwienie społecznej emancypacji kobiet poprzez zrównoważoną aktywność zawodową opartą na specjalistycznej wiedzy.
– Ponieważ rola kobiet w zarządzaniu różnorodnością biologiczną nie jest w pełni uznana, wspieranie i promowanie ich wkładu jako motywatorów zmian ma zasadnicze znaczenie i jest globalnym priorytetem UNESCO – powiedziała Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO. – Program „Kobiety dla pszczół” nie tylko podkreśla naszą wzajemną zależność od innych żywych gatunków, ale także zachęca kobiety do kształtowania zmian, tworzenia, wzmacniania swojej pozycji i angażowania się w zrównoważone pszczelarstwo w rezerwatach przyrodniczych wyznaczonych przez UNESCO. To jest duch naszego zaangażowania w różnorodność biologiczną i cel naszego globalnego partnerstwa.
Angelina Jolie, będąca mentorem programu, będzie spotykać się z pszczelarkami i monitorować ich postępy, mówi:
Czytaj także: Konkurs plastyczny dla dzieci z lubelskiego
– Gdy kobiety zdobywają umiejętności i wiedzę, mają w sobie dodatkowo instynkt przekazywania tej wiedzy innym. Bardzo się cieszę, że mogę spotkać kobiety z całego świata, które biorą udział w tym programie. Nie mogę się doczekać zobaczenia się z nimi, poznania ich kultury i środowiska oraz roli, jaką odgrywają w nim pszczoły. Mam nadzieję, że szkolenie wzmocni ich niezależność oraz pozwoli na lepsze życie w społeczeństwie.
Do 2025 roku w 25 rezerwatach przyrody UNESCO ma stanąć 2500 uli. Pszczelarstwo ma generować dodatkowe dochody dla ludności wiejskiej, znajdującej się w niekorzystnej sytuacji finansowej i poprawiać zabezpieczenie żywnościowe na obszarach, gdzie produkcja rolna jest niska.
Czytaj także: Austria - rok 2021 rokiem pszczół samotnic
Rezerwaty przyrodnicze, które zakwalifikowały się na pierwsze dwa lata programu obejmują Bałkany Centralne (Bułgaria), Tonle Sap (Kambodża), Xishuangbanna (Chiny), Kafa (Etiopia), Iles et Mer d'Iroise (Francja), Sila (Włochy), Katunskiy (Rosja), wulkany (Rwanda) oraz Kozjansko i Obsotelje (Słowenia).
Źródło: apiword.ru